27. oktoobri õhtupoolikul on võimalus siseneda Islandi multitalendi Björki universumisse, sest Coca-Cola Plazas ja Tartu Ekraanis näeb muusikalist dokumentaalfilmi „Björk: Biophilia Live”, mis portreteerib ühe loomingulise organismi küpsemist. Selleks organismiks on teos nimega „Biophilia”, millest on tänaseks päevaks välja kasvanud teaduslik haridusprogramm erinevates nutiseadmetes. „Biophilia” kui haridusprogrammi eesmärk on panna lapsed muusikas loominguliselt mõtlema ja ennast väljendama võimalikult varajasest east peale ja see on levinud Islandilt läbi Jaapani Lõuna-Ameerikani välja.

„Biophilia” kontsertettekanne. Foto: Wellhart - One Little Indian

„Biophilia” kontsertettekanne. Foto: Wellhart - One Little Indian

2011. aastal ilmunud muusikaalbumi „Biophilia” valmimine ja sellele järgnenud kontserttuur otsisid vahendit selle eesmärgini jõudmiseks. Peter Stricklandi (eesti vaatajale ehk tuttav HÕFF 2013 programmist filmiga „Berberiani helistuudio”) ja Nick Fentoni (monteerinud näiteks Sigur Rósi kontsertfilmid „Heima” ja „Inni”) film on pilk ainulaadsele projektile, mis vastandab end akadeemilisele muusikateooriale.

Kui Björki eelmine album „Volta” (2007) oli nagu potte-panne tagudes barrikaadidele minek (võtame näiteks albumi ühe kuulsama pala „Declare Independence”) ja suurtele probleemidele tähelepanu osutamine, siis „Biophilia” püüab nendele küsimustele lahenduse leida. See album ja film on austusavaldus teadusele, inimese bioloogiale ning meid ümbritsevale maailmale (laulunimed nagu „Virus” või „Dark Matter”).

Kuna „Biophilia” kontseptsioon küündib muusikast kaugemale, olles suurejooneline multimeediaprojekt, siis võib ka selle heli ja pildi sünergia filmiks kokku panemist näha loogilise sammuna. Fentoni ja Stricklandi tehtu on tõeline vaatemäng, mille keskmes pöörleb loomulikult Björk ise, kes on end ümbritsenud meeletult andeka meeskonnaga. Kasutatakse ennenägematuid instrumente nagu laulev Tesla trafo või 2,5 tonni kaaluv päikeseenergial töötav Sharpsicord.

Björki võlu on alati seisnenud tema ettearvamatuses ja „Biophilia Live” pole selle koha pealt mingi erand. See on segu avangard-ooperist, kõrgklassi teaduslikust loengust ja massiidesse pürgivast performance-kunstist, mida lihtsalt peab nägema.

Piletid ja linastuste info siin.