Teist aastat toimunud helge linnafestival UIT haaras suure õhinaga külastajal käest ja jooksis mänguliselt avastama seda Tartut, kuhu keegi naljalt igapäevatoimetusi tehes ei satu. Ümbritseval hoolikalt silma peal hoides võis neljal päeval punaseid plakateid ja neil ilutsevaid siredaid musti sääri jälitades leida nii mõndagi põnevat ja silmailu pakkuvat.

Võsastunud, ent pidurüüs angaarides peetud avapeol linastunud Jacques Tati kultusfilmi „Playtime’i” hoogsus andis armsalt eklektilisele festivalile õige lennu sisse ning valmistas ette järgnevaiks päeviks täis visuaalseid elamusi ja elutervet huumorit. Uidata sai koos Chunginiga Annelinna katustel, harida end, käies mööda nõukaaegset Tartut või astuda läbi Tasku keskusest, vaatamaks koreograafilist riiete-installatsiooni.

Veel hiljuti sügavas unes viibinud Aparaaditehases võis saada festivali vaieldamatult eredaima elamuse etenduskunstnik Paolo Zuccotti ja multimeediakunstnik Jan Hajdelak Hustaki teosega „Taking Turns”. Omapärane interaktiivne installatsioon mängis publiku tajudega, üks inimene korraga. Kogemuslik etendus viis unikaalsele jalutuskäigule, kus ükshaaval sai võtta erinevaid rolle ja panna proovile oma võimeid videoprillide ja helidega manipuleeritud reaalsuses.

Uitamine jätkus linna piiril asuvasse Visa halli, kus etendunud Leedu teatriauhindadel aasta fenomeni tiitli pälvinud tantsulavastus „Contemporary” ei valmistanud sugugi pettumust. Külastajate ja üksteisega mängiv trio parodeeris julgelt kaasaegset teatrit ega lasknud publikul hetkekski tõsiselt võtta ei end ega laval toimuvat. Eneseirooniliseks heatujulavastuseks tituleeritud etendus andis ajast räämas Visa hallile mõnusa energiasööstu ja sundis ka laisku külastajaid lõpus püstijalu aplodeerima.

UITi peaesinejaks kutsutud Hispaania valguskunstnike duo Luzinterruptus oli õhtuhämaras Kalevipoja pargis tõeliseks pärliks, pakkudes kergelt maagilist visuaalset elamust, mida saatis eluterve tõdemus, et linnast teevad õige linna ikkagi selle inimesed. Ning UIT kui õige linnafestival on ikka Tartu näoga.

Meeleolukas festival sai sama meeleoluka lõpu ekstsentrilise Tommy Cashi ja teps mahedama Sonne Bieni esinemistega Aparaaditehases, kust varastel hommikutundidel koju kõmpinud inimesed jätkavad tõenäoliselt edaspidigi mõnusat Tartu peal uitamist.

Galerii: Gabriela Liivamägi