Minu riidelaekasse on jäänud üks must T-särk, millel on lisaks nimetatud sõnumile peal karu, lips soliidselt kaelas. Algsest kolmest sarnasest on ainsana alles veel vaid see üks, kulunud lipsu kandva hägustunud karu ja mõttega, mis end iial lõpuni viia ei lase. Sageli küsitakse, et miks siis mitte öelda auh, kui mõelda mõmm! Neid mõtteid võib ju ikka veeretada… Alumises nurgas paiknevad tähed FA viitavad ühele vanimale korporatsioonile – Fraternitas Anarhensisele –, mille tarvis see kümmekond aastat tagasi kujundati. Kui T. H. Ilves Kadriorgu sattus, täiendati FA särkide lipsuvalikut kikilipsuga. Kujundusfail on selleks olemas ja neid saab alati juurde trükkida, kui juhtub, et mõni rändab kaduvikku või keegi peab vajalikuks see mõtestatud riideese endale värskel kujul ülle panna. Särgi kujundas Kadri Kuusk.

Foto: Ann Runnel

Foto: Ann Runnel

Kuna kujutatud on lipsu, sobib see kandmiseks ka pidulikel üritustel. Nõnda on need särgid olnud minu seljas nii töistel kohtumistel kui ka kuuris puid riita ladudes. See on ühtlasi põhjuseks, miks olen aeg-ajalt endale mõne juurde teha lasknud.

Kõige rohkem kulunud särk oli minuga kaasas möödunudaastasel seitsme kuu pikkusel Aasia reisil. Kolmest kaasavõetud eriilmelisest särgist pöördus ta ainsana tagasi, teise võttis Vārānasi ahv, kui see nööril kuivas, ja kolmanda Manila pesumaja. Konkreetne sõnum ja kulunud vorm jätsid mulle võimaluse mustas särgis reisi jätkata ning ka kodumaale naasta. Siiski juhtus Filipiinidel seesugune lugu, et ta ikka nõnda must ja kulunud oli ning ühele kukekaupmehele seetõttu silma jäi. Viibisin just ühes kõrvalises külas, kus kasvatati võitluste jaoks kukkesid, ja kaupmees kinkis mulle selle pildiga särgi. Filipiinlased noogutasid seda minu seljas nähes tunnustavalt, kuid mina tundsin end taplust ja tapmist levitava sõnumi üle viletsalt. Jätsin selle Manila hotellipidajale, kes lubas selle kodututele anda. Hea meelega oleks karuga särki pakkunud!


Kuidas leiavad riided oma tee sinu riidekappi?

Teatud vaevaga mõnest poest. Poes käimist pean suhteliselt tüütavaks ja vaevarikkaks, aeg läheb justkui raisku. Üksikud isendid olen leidnud ka reisidel turul käies või juhuslikult täikale sattudes. Mingi osa on kingitud, ka ema on aeg-ajalt üritanud varustada. FA särgid tellime poest.

Kui kaua sa oma riideid tavaliselt kannad?

Enamasti lõpuni. Mitme püksipaari puhul on tekkinud rebendid suhteliselt keerulises olukorras, näiteks postkontoris pakke kaalule tõstes. Palju oleneb siiski riiete kvaliteedist – kui kaua nendes liikuda saan või kui kaua need veel sooja hoiavad. Fliisid näiteks säilitavad küll vormi, kuid kaotavad soojapidavuse. Järgmiseks plaanin osta Sireli talu villaseid tooteid.

Kas sa oskad nimetada oma garderoobi vanimate elanike mingi ühisosa?

Kulunud või vähe kantud.

Kui suur on sinu riidekapp?

Kolm sahtlit, mõned nagid ja 5–6 riidepuud, kotitäis kamorkas.

Kes (või mis) on su riietumisstiili inspireerinud?

Et sobiks ikka metsas käia, peaks tuult, hea on, kui rõivas hingab ja peab sooja, mõnel juhul on oluline ka vihmakindlus. Mõningad stiiliüritused on inspireerinud ka ülikonda kandma.

Müürilehe ja Trash to Trendi koostöös sündinud rubriik „Riidekapp” räägib lugusid riidekappide sisust ja sisukusest. Miks inimesed panevad oma kappi just selliseid asju, nagu nad panevad? Kui tihti uusi asukaid kappi – ja kapist välja – kolib? Kuidas asjad kapis aja jooksul oma nägu ja tegu muudavad? Ning mis teeb mõne kapiisendi vahel nii eriliseks, et kui kõik teised lahkuvad, siis tema jääb? Riidekapi ust paotas Jüri-Ott Salm.