Tänavune TEDxTallinn toimub 9. mail Kumus, kus astub lavale üle tosina kõneleja meilt ja mujalt.

TEDxTallinn 2013. Foto: Priit Siimon

TEDxTallinn 2013. Foto: Priit Siimon

TEDxTallinn 2014 on jätkuvalt kõrgelennuline – näha ja kuulda saab nii uut tüüpi tuuleenergia jõul liikuvast ülikergest maismaakulgurist kui ookeani naftareostust koristavast seilavast robotist. Juttu tuleb veel kaduvatest keeltest ja nende päästmisest, unest ja tõelusest, matemaatikast, maailma muutmisest fotograafina, eesti rahvapärimusest ja ehk ka Kalevipojast. Publiku ette tuuakse lisaks interaktiivne linnaplaneerimine, nanoosakeste head ja vead ning veel mitmed põnevad teemad.

Registreerida saab 23. aprillini TEDxTallinna kodulehel. Kumu auditooriumis jagub kohti 245 inimesele. Registreerismisvormi küsimuste abil valitakse välja need, kes esmase valikuvooru läbivad ning osalemiskutse saavad.

Külalised

Cesar Harada on prantsuse-jaapani päritolu leiutaja, keskkonnakaitsja ja ettevõtja, kes on uurinud New Orleansis naftareostust, Jaapanis radioaktiivsust ja tutvustanud maailmale Proteid – mehitamata purjetavat robotit ookeanireostuste kiireks likvideerimiseks.

Kaupo Kikkase kohta on üks tabavamaid iseloomustusi „poeet fotokaameraga”. Nüüdseks pühendub fotograaf enamjaolt kunsti- ja portreefotodele ning rändab palju ringi. Viimasel ajal tegutseb Kaupo ka Fotomuuseumi kuraatorina.

Merle Maigre on kaitse- ja välispoliitika ekspert ja presidendi julgeolekunõunik, kes on tegelenud NATO koostöö ning Ukraina kaitse-ja julgeolekupoliitika küsimustega, töötades välis- ja kaitseministeeriumi NATO büroos, Kiievis NATO Ukraina esinduse asejuhina ning NATO peasekretäri poliitikaplaneerimise üksuses Brüsselis.

Eva Koff on eesti kirjanik ja tõlkija. Tema esimene näidend „Meie isa” sai 2001. a Eesti Näitemänguagentuuri näidendivõistlusel I preemia. Järgmised näidendid on aga kirjutatud lastele või noortele ning tema lugudega on üles kasvanud juba päris suur hulk lapsi nii raadio- kui telesaadete vahendusel.

Juhan Aru on noor Eesti matemaatik, kes on üks ülimenuka „Matemaatika õhtuõpiku” autoritest. Ta valmistab ette õpilasi matemaatikaolümpiaadiks, tõlgib tekste ajakirjale Akadeemia ja on pälvinud parima matemaatikast kõneleja tiitli Eesti Matemaatika Päevadel.

Valdur Mikita on kirjanik ja semiootik, kes on tuntust kogunud omapäraste vaadetega eestlaste maailmapildile. Tema viiimane raamat „Lingvistiline mets” pärjati 2013. aasta Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinnaga vabaauhinna kategoorias.

Anne Kahru on maailma üks enimtsiteeritud teadlasi keskkonnateaduste ja ökoloogia alal. Ta on ökotoksikoloogia uurimissuuna rajaja Eestis ning tema töörühm alustas maailmas ühe esimesena nanomõõdus metallioksiidide ökotoksikoloogiliste uuringutega. 2011. aastal pälvis ta Eesti riigi teaduspreemia geo- ja bioteaduste alal.

TED on aastal 1984 alguse saanud inspiratsioonikonverentside sari, mis toob igal aastal publiku ette hulgaliselt kõnelejaid ja nende jagamist väärivaid ideid üle maailma. 18-minutilised kõned puudutavad valdkondi nagu tehnoloogia ja teadus, disain, ühiskondlikud arengud, keskkond, kunst jpm. „TED” tuleb lühendatult sõnadest technology, entertainment, design (tehnoloogia, meelelahutus ja disain) kolm avarat valdkonda, mis aitavad ühiselt kujundada meie tulevikku.

TEDx on kohalik, iseseisvalt korraldatud üritus, mis võimaldab kokkutulnud inimestel jagada TED-konverentsi sarnast kogemust. TEDx üritus hõlmab ühtaegu TED-i kõnesid video vahendusel ja sõnavõtte elavas esituses, et tekitada süvitsiminevat diskussiooni ja suhtlust väiksemas grupis. TED-konverents annab TEDx programmi jaoks üldised suunised, kuid kõik TEDx-üritused on organiseeritud vabatahtlike poolt iseseisvalt.