Lähenevat suvesündmuste armaadat arvestades palusime Madis Aesmal aka Tursal panna kokku loendi nõuannetest ja asjadest, mille abil festivalielu enda jaoks lõbusamaks ja lihtsamaks teha.

Madis Aesma. Foto Madis Aesma

Madis Aesma. Foto Madis Aesma

1. Vanad jalatsid

Uutega ei tasu minna. Eriti kui oled kontorihüljes ning jalad palju seisma ja kõndima pole harjunud. Saad rakud, verivillid ja igasugust muud jama ning istud hiljemalt teisel festaripäeval tagumikuli platsil maas ja üritad üle teiste peade lavale näha, aga ei näe. Samas rütmis mõeldes – plaastreid võiks ka kindlasti kaasas olla.

2. Korter, mis on lähedal

Kui pole telgifestival, siis on see mitmes mõttes parim lahendus. Saab korterisse vetsu minna ning festarialal soetatava söögi ja joogi pealt palju raha kokku hoida ehk käia mingi igava bändi ajal „kodus” muna praadimas ja veini kurku kallamas. Alguses võib lähedal elamine kallis tunduda, aga kui pool aastat ette broneerida ja sõpradega koos minna, siis on täitsa üleelatav. Kauge korter on küll enamasti odavam, aga sellega on see jama, et sinna minnakse ja sealt tullakse umbes korra ööpäevas.

Mõttekas on festivali põhilised suured eelkulutused – pilet, lend, elamine – näiteks kolme kuu peale ära jagada. Kui festar toimub mai lõpus, nagu Primavera, siis võiks need asjad ära osta hiljemalt märtsiks, üks asi kuus. Siis ei jää rahakotti hirmsat mulku.

3. Festariäpp

Paljudel festivalidel on rakendus, mille abiga saab telefonis enda kava valmis nokkida ja mis tuletab sulle enne meelde, millal mingi bänd alustab. Üldiselt on need täitsa okeilt tehtud ja ei maksa midagi, aga on paremad kui inimmälu usaldamine, mis on õrn jää.

4. Jooksujalatsid ja ujukad

Kui oled jooksja, ujuja-supleja, siis muidugi! Väga mõnus on välismaal võõrastes kohtades hommikuti ja lõunati jooksmas käia, kuna ümbrus on Pirita tee ääres sörkimisega võrreldes täiesti ootamatu ja uus. Ujuda on lihtsalt mõnus ja suurem osa festivale toimub niikuinii Eestist lõuna pool, nii et vesi on üldiselt soojem.

5. Mõni paks ja igav raamat

Lendude vaheajal ning päevasel ajal maailmast tüdinuna hea lugeda ja kulub aeglaselt. Läpakat samas kindlasti kaasa ei võtaks.

6. Varem saabumine

Samal päeval, kui õhtul juba kontserdid toimuvad, on kehv saabuda, kuna lend väsitab. Jõua kohale eelmisel päeval, tee selgeks, kus on supermarketid, vedele alguses aklimatiseerumiseks niisama, puhka ennast muusika kuulamiseks välja. Ära mine ka vaatamisväärsusi seirama. Jõuab. Oskuslik vedelemine on festivalide puhul üldse väga oluline tegevus.

7. Teadmised kohalike kommete kohta

On olulised. Pole näiteks mingit mõtet minna pühapäeval Barcelonas linna peale suveniire otsima. See on katoliiklik maa ja kõik suured ja mõnusad hiigelsupermarketid on kinni, avatud on ainult kallid ja pisikesed, väikese valikuga valdavalt hiina päritolu kaupmeeste poed. Eripärasid on muidugi palju rohkem ja erinevates kohtades isesuguseid.

8. Esinejate vaatamine ja kuulamine

Neid, keda kuulama tulid, näed ilmselt niikuinii. Väga suurte artistide puhul piisab tegelikult sageli umbes paarikümnest minutist. Festivalidel tehakse üldiselt greatest hits’i kavasid, milles üllatusi väga palju pole.

Samas tasub alati ekselda suvaliste lavade juurde, kus askeldavad esinejad, keda sa vaadata ei plaaninud või kellest sa midagi ei tea. On juhtunud, et seal toimuvad just need kõige vingemad laivid.

9. Raha

Peida kuhugi ära – soki sisse, sellesse riiete all rippuvasse Selecti rahakotti või kas või mütsi õnarustesse (ehkki see on ohtlik, mul oli ükskord Primavera kaart mütsi sees ja poleks osanud arvata, et ma umbes 50 korda tunni jooksul mütsi peast ära võtan ja jälle tagasi panen! Kaart kukkus kogu aeg välja). Point on aga selles, et festaritel on palju vargaid. Kaardid võiks üldse ööbimiskohta jätta ja kasutada pigem sularaha. Niimoodi saad ka selle üle arvet pidada, kui palju raha kulus. See tõde on sageli kurb, ent kui juba oled välismaal puhkamas, siis ära tee seda viga, et hakkad mõtlema, kui palju samad asjad Eestis maksavad või, veel hullem, „mis see kroonides teeb”. Come on! Sa oled puhkusel. Ära nuhtle ennast.

10. Tuttavad ja sõbrad

Parem on ikka koos tuttavatega minna. Üksi on kurb.