Mood-Performance-Tants tähistab sel aastal 15. tegutsemisaastat. 4. mail toimuv etendus leiab seekord aset vastselt renoveeritud Tartu vaksalis, kus näitamisele tulevad nii kohalike kui ka piiritaguste disainerite kollektsioonid. Etendusest võtavad osa ka Tartu Kõrgema Kunstikooli II kursuse tudengid Therese Sild, Birgit Uibo, Ilona Ait ja Eva Liisa Kubinyi, kes teevad asja põnevamaks koostööna valmiva kollektsiooniga „Wired“. Nad olid lahkesti nõus Müürilehele valmivast tööst ja endast lähemalt rääkima.

Foto: Tauri Västrik

Foto: Tauri Västrik

Kuidas tekkis teil idee teha koostööd ning luua kollektsioon „Wired“?

Birgit: Koostööidee tekkis meil ühes tekstiili erialaaines. Pidime looma autorikangad ning need tehnikad, mida me tookord välja töötasime, lähevadki nüüd kollektsioonis käiku.

Ilona: Tegelikult oli algne soov lihtsalt midagi koos teha. Me oleme põhituumik oma kursusel, saame omavahel hästi läbi ja kollektsiooni tegemise mõte kasvas sellest loomulikul viisil välja.

Birgit: See on meie endi jaoks ka suhteliselt uudne kogemus. Seetõttu võikski üks kollektsiooni võtmesõna olla eksperimenteerimine – nii koostöö kui ka lõpptulemuse mõttes.

Mida soovite oma kollektsiooniga öelda?

Ilona: Üks asi, mis meie kollektsiooni puhul on tähtis, on see, et tegemist on performance`iga. See on suhteliselt eksperimentaalne kollektsioon. Need kleidid hakkavad laval kuju muutma ja loodetavasti sobib see hästi kokku MPT kui ürituse kontseptsiooniga.

Eva Liisa: Kollektsiooni üheks kõige olulisemaks märksõnaks on vorm.

Birgit: Pealkiri „Wired“ on ka otsene vihje kasutatavale tehnikale, sest kangapinda läbib traat, mis tekitabki riiete vormi ning annab võimaluse nende kujumuutumiseks.

Ilona, oled ka varem osalenud nii ERKI moeshowl ning eelmisel aastal ka MPTl. Mis sa arvad, kuidas MPT erineb teistest moeüritustest?

Ilona: MPT on teistega võrreldes kuidagi kompaktsem ning armsam. ERKI eelis on tema mastaapsus, sealt saab palju uusi huvitavaid kontakte, meediakajastus on suurem. MPT on pigem Tartu üritus – hästi kodune ja mõnus. Kõik korraldajad on tuttavad ja kollektsiooni näitamine on hästi ära korraldatud. On tunne nagu oleksid sõprade seas!

Kuidas suhtute moeüritustesse, kus disainerid võistlevad omavahel?

Eva Liisa: Muidugi annab see tunnustuse, kui pääsed paremiku hulka. Just vaatasin Moepargi võistluse pilte ja mõtlesin, et kuidas žürii võitjad välja valib? Väga põnev oleks teada, kuidas see valik käib.

Birgit: Tagasisidet on alati hea saada, see ei peagi auhind olema – nagu koolis, kui saad tehtud töö eest hinde.

Ilona: Näiteks need, kes auhinda ei saa, hakkavad mõtlema, et mida võiks paremini teha.

Birgit: Võistlusmoment paneb inimesed ehk rohkemgi pingutama.

Miks valisite edasi õppimiseks Tartu Kõrgemas Kunstikoolis tekstiili eriala?

Ilona: Minu ema on alati õmmelnud ja mina olen tema tegemiste kõrvalt palju kangastega kokku puutunud. Nii et mul on väiksest peale see pisik küljes olnud. Mäletan, kuidas ma väiksena kappidest kangaid välja kiskusin ja neid endale ümber sättisin. Olen alati uusi riideid enda jaoks välja mõelnud ja lasknud neid emal teostada. Eks see kõik sealt alguse sai. Enne tekstiili õppisin Tartu Kunstikoolis kunstilist kujundamist. Mõnes mõttes olen kogu aeg kunstiga seotud olnud. Minu jaoks oli see täiesti loogiline valik.

Eva Liisa: Minu jaoks oli selge, et tahan ennast kunstivaldkonnaga siduda. Kuid miks just tekstiil – see mõte tekkis äkki, mingisugusest kinnisideest. Olin vist gümnaasiumi viimases klassis ning siis tekkis justkui valgustus. Äkki oli selge, et valin tekstiili eriala.

Ja oled rahul?

Eva Liisa: Jaa, absoluutselt, ma ei suudaks midagi muud õppida. Mulle sobib loominguline tegevus.

Birgit: Mina õppisin enne Tartusse tulekut Kuressaares kunstilist kujundamist. Kuid see oli kõik liiga üldine, tahtsin järgmiseks midagi spetsiifilisemat õppida ning siis tuligi valida eriala, milleks sai tekstiil.

Mida arvate välismaal õppimisest?

Birgit: Välismaal õppimine või praktika on kindlasti vajalik. Teistes riikides saab kogeda harjumuspärasest erinevaid vaateid.

Eva Liisa: Meie Birgitiga lähemegi suvel Ungarisse firmapraktikale ning sügisest suundun vahetustudengina Rootsi.

Ilona: Mina olen juba varem käinud Soomes, Londonis, Prantsusmaal. Välismaal õppimine võimaldab suhelda teiste erialainimestega ning jagada omavahel kogemusi. Mujal on neid inimesi, kes sind mõstavad, rohkem. Seltskond on suurem ning leiad rohkem mõttekaaslaseid.

Millised on teie tulevikuootused? Kelleks te tahate saada?

Ilona: Suured asjad on silme ees. Tahaks enda asja ajada ja millegi suuremani jõuda.

Birgit: Kõige tähtsam on teha seda, mida tahad ja mis sulle meeldib.

Eva Liisa: Hea on see, et lõpetamise järel võime olla nii kunstnikud kui ka disainerid. Ma ei tahaks ennast lahterdada, pigem tegelda sellega, mis parasjagu toimub, mis hetkel on oluline. Küll hiljem jõuab spetsialiseeruda.

Mis või kes on teie inspiratsiooniallikaks?

Birgit: Mind inspireerib meid ümbritsev keskkond. Käin ringi ja näen midagi põnevat ning tuleb idee, kuidas seda kasutada. Mul pole kindlaid eeskujusid. Igapäevased asjad inspireerivad.

Ilona: Minule on inspiratsiooniks loodus. Aga tooksin välja ka ühe nime – Lie Sang Bong.

Eva Liisa: Kujutav kunst ja kuulsad kunstnikud, kes on teinud imelisi töid. Näiteks saab kasutada nende maale inspiratsiooniallikatena – kuidagi värskelt mõjub kui tuua see tekstiili üle. Picassol on hästi inspireerivad tööd ja mulle meeldib väga Joan Mirò. Mäletan, et mul oli väiksena seina peal Mirò kalender, need pildid on siiani silme ees.

Milliseid kollektsioone eelistate? Kantavaid või rohkem teatraalseid?

Foto: Katri Korbun

Foto: Katri Korbun

Ilona: Sellega ongi dilemma… Mulle ei meeldi niisama kantavad kollektsioonid, hindan seda, kui moekunstnik on leidnud tasakaalu kantavuse ja uuenduslikkuse vahel. Minu jaoks peaksid need kaks asja olema ühendatud. Mingisugust ulmeasja pole ka mõtet teha. Noored võivad küll teha kõike, mis pähe tuleb! Kuid tegelikult sellest tunnebki väljakujunenud moekunstniku ära, kui on aru saada, et ta mõtleb ka, mida teeb.

Eva Liisa: Jälgisin just järgmise, sügis-talvise hooaja moeetendusi – kõik asjad tundusid meeletult ilusad, kuid väga uuenduslikke ideid oli suhteliselt vähe. Samas aga liiga teatraalne, kokku kuhjatud sitsid ja satsid, mulle ka ei meeldi. Võib-olla lihtsad, kuid uuenduslikud ideed, ongi kõige paremad.

Birgit: Ma arvan, et oleme sellises vanuses, et alles otsime oma asja ning pigem eelistamegi natukene kreisimaid asju. Mood ei peagi olema ainult kantav, vaid näitama ka kuulumist kunsti valdkonda.

Ilona: Muidugi oleneb kõik selllest, millises kontekstis moodi valmistada ja kus seda näidata. Üks asi on kõrgmood ja teine tavaline, kantav, igapäevamood.

Mis innustab noort disainerit kollektsioone looma?

Ilona: Eneseväljendamise vajadus ehk? Enda oskuste ja teadmiste rakendamine. Eriti kihvt on see, kui saab oma kollektsiooniga mõnel moeshowl osaleda – saada uusi tutvusi, tunnustust, ideid…

Mis oleks Teie 5 käsku noortele moedisaineritele?

Ilona: Ära karda teiste arvamust, ole sina ise. See on põhiline.

Eva Liisa: Sa ei pea kõike üksi tegema, julge teha teistega koostööd. Tegelikult on hästi raske kõigega üksi hakkama saada.

Eva Liisa: Ära mõtle ainult tehnilistele asjadele, et kuidas ma seda nüüd õmblen ja kuidas ma seda teen. Katseta ja võta hästi vabalt.

Ilona: Julge ennast väljendada. Ära hoia kinni neist raamidest, mis sind ümbritsevad. Kogu inspiratsiooni: mitte ainult moest, vaid kõigest, mis sind ümbritseb.Reisimine on oluline ning sellega kaasnev avatus ja silmaringi laiendamine. Uuri erinevate koolide ja õppimisvõimaluste kohta. Mina ise olen üritanud hoida silma peal, mida teevad teised, kes õpivad tekstiili teistes riikides. See annab hea ülevaate teises keskkonnas tegutsejate tasemest.

Eva Liisa, mis kohver see su kõrval on?

Eva Liisa: See on väga kuulus kohver või siis loodetavasti saab see kohe kuulsaks. Eile oli MPT promoklipi filmimine ja see oli üks aksessuaaridest. Leidsin selle kodust, mul on hästi palju igasuguseid retroasju. Minu vanemad on sellised, kes ei raatsi midagi ära visata ning seepärast ma kogu aeg leian kodust kapist huvitavaid asju.

Mood-Performance-Tantsu kohta vaata lisaks:

artcol.ee/mpt

facebook.com/moodperformancetants