14.–16. augustil on kõigil filmisõpradel põhjust võtta ette teekond maalilise Peipsi järve äärde, sest Tartumaal Peipsiääre vallas Vana-Kasepää küla boheemlaslikus kunstimajas ambulARTooriumis leiavad aset järjekorras teised Vene Filmi Päevad.

ambulARToorium. Foto: ambulARToorium

ambulARToorium. Foto: ambulARToorium

Vene Filmi Päevade fookuses on uuem vene kino. Vene filmi all on siin silmas peetud nii vene autorite kui Venemaal vändatud filme, mille tegijad ei pruugi olla vene rahvusest, samuti kohalikke vene-teemalisi teoseid. Võrreldes kahe aasta taguse festivaliga, on filmiprogramm tänavu rikkalikum ning vaatamist jagub igale maitsele. Näitamisele tuleb nii mängufilme kui dokumentalistikat erineva rahvusliku taustaga režissööridelt, Venemaa-teemalisi linateoseid, mille näitamine nende valmimismaal lausa keelatud, aga ka janti ja draamat. Kokku on programmis 14 filmi.

Ei puudu ka vestlusringid filmikunstnikega. Kohal on ajakirjanik, kirjanik ja tõlkija Jelena Skulskaja, kes annab vene filmikunstile oma vaatenurga. Samuti tulevad oma filme kommenteerima ja huviliste küsimustele vastama „Kristus elab Siberis” filmimeeskonna põhituumik Arbo Tammiksaar, Jaak Kilmi ja Margus Õunapuu, filmi „Sipelgapesa” režissöör Vladimir Loginov ning „Ma ei tule tagasi” režissöör Ilmar Raag.

„Meie eesmärgiks on korraldada südamlik ja hariv üritus, pakkuda filmielamusi ebatavalises keskkonnas,” kommenteerib fotograaf Annika Haas, üks Vene Filmi Päevade korraldajatest. „Tahame kõike paremini korrata, lisades uusi ideid, ja pakkuda veelgi sisukamat sündmust.”

Sel aastal lisandub Vene Filmi Päevade filmiprogrammile avaõhtul esinev folkmuusikaansambel Svjata Vatra. Kinopeo raames on plaanis ka hulganisti lisaettevõtmisi: Nukufilmi Lastestuudio animatsiooni töötuba lastele, füüsikaprofessor Jaak Kikase füüsikalised võlutrikid ning kunstnike Annika Haasi ja Eva Seppingu audiovisuaalne näitus „Peipsi paralleelmaailmad”. Tegevust jagub ka Vana-Kasepää külast väljapoole. Alatskivi Juhan Liivi muuseumis toimub Eesti vene kirjanike teemaline kirjandusüritus ning naaberküla Voronja galerii sellesuvist Mari Kartau kureeritud näitust saab uudistama minna rattaga või mõnusa jalutuskäiguga läbi vene vanausuliste külamiljöö.

Naabrinaine Maša hoolitseb selle eest, et kohaliku traditsiooni järgi küpsetatud sibulapirukaid ja suppi saab osta igaüks, ning kunstimaja õu on täpselt nii suur, et kaugelttulijad saavad püstitada sinna oma telgi.

Üritus on kõikidele tasuta.

Vene Filmi Päevade kavaga tutvu siin.