Müürileht

Müürileht on Eesti nüüdiskultuuri ja kaasaegseid mõttevoole kajastav väljaanne, mis ilmub igakuiselt tiraažiga 4500 eksemplari.

  Animatsioon

  Kaader animasarjast „Maša ja karu"

  Animeeritud loomad poliitilise tööriistana

  Juba gooti käsikirjade illustratsioonidel võitlesid rüütlid tigudega, kes sobisid hästi poliitilisi vastaseid halvustama. Tehnoloogia arenguga jõudsid loomtegelased ka animafilmidesse, sümboliseerides nii võimuvahekordasid kui ka edastades ühiskonnakriitikat ja propagandat.

  Hayao Miyazaki üks armastatumaid tegelasi on metsatroll Totoro. Kaader filmist „Minu naaber Totoro”

  Miyazaki – lego vanusele 0-99

  Homsest, 20. aprillist kuni 24. aprillini jookseb Sõpruses ning Tartu Elektriteatris animatsioonižanri klassiku Hayao Miyazaki retrospektiiv. Ave Taavet teeb ülevaate vanameistri loomingust.

  Jaagup Metsalu. Foto: Francesco Rosso

  Uus eesti animatsioon: Jaagup Metsalu

  Jaagup Metsalu on Tallinna vanalinnas pesitseva animatsioonistuudio BOP (Birds of Paradise) üks tegijatest. Lisaks töötab EKA-s õppinud animaator Joonisfilmis „Lotte” uue täispika filmi peal. Varasemalt on Jaagup teinud kaks koolifilmi – melanhoolse armastusanimatsiooni „69 aastat armastust” ja nukufilmi „Adam”.

  Pedro Serrazina. Foto: Terje Henk

  Me loome ruumi oma silmadega. Intervjuu animaator Pedro Serrazinaga

  „Tänapäeva probleem on selles, et nii Facebook kui teisedki vahendid, mille kaudu saab kiiresti oma arvamust avaldada, tekitavad tunde, et oled seotud ja kaasatud. Ma ei usu seda. Me peame leidma viisi, mis aitaks inimestel olla avatud ja aru saada, et kõik ei asetu skaalale meeldib või ei meeldi,” mõtiskleb tunnustatud Portugali animaator Pedro Serrazina ühel vihmasel Lissaboni pärastlõunal.

  Liis Viira. Foto: Laura Arum-Lääts

  Uus eesti animatsioon: Liis Viira

  Liis Viira on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri harfimängija ja sensuaalse käekirjaga animaator, kelle värskeim teos on sümbolistliku tonaalsusega video Maarja Nuudi palale „Siidisulis linnukene”. Võtsime kiirest graafikust aja maha ning rääkisime muusikast, animatsioonist ja loomingust.

  Kaadrid filmist „Psühhonaudid: unustatud lapsed”

  Kui tulevik on möödas

  Sel kolmapäeval algaval Animated Dreamsi festivalil linastuv „Psühhonaudid: unustatud lapsed” kujutab keskkonnakatastroofi järgset maailma, kus traumadest ja narkosõltuvusest väntsutatud inimsarnased loomad peavad prügimägede keskel kuidagi ellu jääma.

  Olga Pärn. Foto: Märt Rudolf Pärn

  Kiirkohting: Olga Pärn

  Sellest aastast võttis Animated Dreamsi kunstilise juhi teatepulga üle animaator ja EKA külalisdotsent Olga Pärn, kes räägib, millised tuuled puhuvad 16.–20. novembrini vältaval festivalil seekord.

  „Homne maailm". Kaader filmist

  Animated Dreamsi maagiline reaalsus

  Animated Dreams on hea võimalus end igavast argirutiinist maagilisemasse ja võimalusterohkemasse reaalsusesse lülitamiseks, mida kinnitab ka festivalikava esilehel suurelt trükitud pealkiri: „Reality is wrong. Animated dreams is real.”