Kommunikatsiooniekspert Daniel Vaarik unistab Eestist kui e-ühiskonnast, mille ümber areneb rikkalik kultuur, mida analüüsivad igat masti ja karva teadlased ning mida mõtestavad kunstnikud ja kirjanikud.

Daniel Vaarik. Foto: Tõnu Tunnel

Tema hinnangul peaks Eestist saama kõige innovaatilisemate e-lahenduste beetariik, kuid selleks tuleb ise julgemalt rääkida riskidest ja möödalaskmistest, suhtuda soosivalt skeptikutesse ning pidada lakkamatut avalikku debatti. Vastasel juhul võib Eestist saada müütiline e-Narnia.

Eesti e-brändi väljatöötamiseks sõitis Vaarik mööda maailma ringi ja intervjueeris tehnoloogiagurusid, nagu World Wide Webi leiutajat Sir Tim Berners-Lee või Skype’i osakutega varanduse teeninud riskikapitalisti Ben Horowitzi. Nimeka seltskonna ootused Eesti suhtes on kõrged – siit nähakse tulemas ideid, mis aitavad ühiskonda 21. sajandil arendada. Selline usalduskrediit peegeldab arusaama, et Eesti IT-edulugu põhineb muuhulgas kasutajasõbralikel väärtustel, nagu egalitaarsus ja hajutatus.

Vaariku arvates on e-eesliide muutunud Eesti identiteedi lahutamatuks pärisosaks. See eristab meid ülejäänud postsovetlikust ruumist, kus põhiaur kulub minevikuvarjudega võitlemisele või kunagise kuldaja taganutmisele. Paraku hõljuvad just seetõttu ID-kaart, X-tee ja digiretsept kriitikavabas tsoonis, kus liigset arutelu peetakse taunimisväärseks. „E-rakendustest ei saa rääkida samamoodi nagu laulupeost,” hoiatab Vaarik intervjuus, mida saab lugeda Müürilehe veebruarinumbrist.

Müürilehe levikohtadega üle Eesti tutvu siin.