Müürilehe juunikuises faunateemalises numbris usutleb Piret Karro loomaökoloog Tuul Seppa, kes uurib parasjagu Arizona osariigi ülikoolis aed-karmiinleevikesi.

Tuul Sepp. Illustratsioon: Heikki Leis

Need linnukesed liiguvad, nagu inimesedki, üha arvukamalt linnadesse elama.

„Mind ei huvitagi niiväga, kuidas linnastumine konkreetselt seda linnuliiki mõjutab, vaid uurin üldisi muutusi, mis võivad loomadega toimuda, kui nad kolivad elukeskkonnast, mille jaoks nad on miljonite aastate jooksul kohastunud, täiesti uude kohta,” vihjab Sepp nii linde kui inimesi mõjutavatele protsessidele.

Oleme oma elukeskkonda viimaste aastasadade jooksul pea alustaladeni ümberorganiseerinud ning seetõttu painab Sepa sõnul inimesi ka mitu käitumuslikku rudimenti, mis nüüdisaegses ühiskonnas tuleks maha raputada – nii nagu me ei vaja enam suurtes kogustes suhkrurikast toitu, pole meil vaja ka peljata ega vihata endast erinevaid kultuure, kuna saame erinevused suhtlemisega ületatud.

Muuhulgas soovitab Sepp külaühiskonna nostalgia asemel teadusuuendusi usaldada ja tehnoloogia käekäiku jälgida, sest just tänu neile leiame lahendusi praegustele keskkonnaprobleemidele.