Eksperimentaalheli live-kontserdid ja performance’id Kumus

9. ja 10. novembril esinevad Kumu auditooriumis näituse „Sünkroonist väljas. Helikunstist vaatega minevikku” lisaprogrammi raames Eesti ja välismaa muusikud ning helikunstnikud. Kahel õhtupoolikul saab kuulda vinüülplaatide krigistamist, häältemängu, isetehtud masinate helisid, nihestatud rokkmuusikat ja muud eksperimentaalset.


9. ja 10. novembril esinevad Kumu auditooriumis näituse „Sünkroonist väljas. Helikunstist vaatega minevikku” lisaprogrammi raames Eesti ja välismaa muusikud ning helikunstnikud. Kahel õhtupoolikul saab kuulda vinüülplaatide krigistamist, häältemängu, isetehtud masinate helisid, nihestatud rokkmuusikat ja muud eksperimentaalset.

Algorütmid. Foto: Ollemikkel Õige

Algorütmid. Foto: Ollemikkel Õige

Toomas Savi live põhineb analoogelektroonikal, enamik kasutatavaid instrumente on kunstniku enda ehitatud.

Andres Lõo esitab loeng-performance’i „Skeletons on Rock Show”, mängides uuesti läbi performance’i, mis saatis tema 2009. aasta albumit „Skeletons on Rock”. Performance dekonstrueerib rokkmuusika olemust, paisates sinna ridamisi muude žanrite elemente. Andres Lõo looming on mitme töö läbi eksponeeritud ka näitusesaalis, muuhulgas on võimalik näha samast perioodist pärinevat fotoseeriat.

Vinyl Terror & Horror on Camilla Sørenseni ja Greta Christenseni koostööprojekt. Tegemist on kahe taani päritolu Berliinis resideeruva helikunstnikuga, kelle looming on välja kasvanud visuaalkunstilistest praktikatest. Vinyl Terror & Horror „väärkasutab” vinüülplaadimängijaid ja -plaate, miksides kokku erinevaid muusika- ja filmihelielemente. Vinüüliterroristide plaadimängijad on vaatamisväärsus omaette: Greta ja Camilla on oma vahendid konstrueerinud tõelisi insenerioskusi mängu pannes.

Roomet Jakapi, Ilja Gussarov, Inta Roost, Alvin Raat, Kalle Tikas,
Aleksander Paal, Theodore Parker esinevad New Yorgi avangardhelilooja John Zorni teosega „Cobra”. Muusikateos on noodistamata, ent tugineb kindlale märgisüsteemile, kus muusikud improviseerivad vastavalt nende tegevust hetkel suunavale märgile.

Mihkel Kleis ja Rainer Jancis loovad eksperimentaalse loomuga heli. Muusik ja kunstnik Mihkel Kleis on tuntud peamiselt selliste nimede nagu Luarvik Luarvik, EDASI ja Ratkiller kaudu. Muusik ja helilooja Rainer Jancis on tegutsenud mitmes koosseisus, näiteks Metro Luminalis ja kirjutanud ka filmimuusikat.

Algorütmid on heliinseneride Mihkel Tombergi ja Roland Karlsoni koostööprojekt. Kunstnikud manipuleerivad helimaterjaliga, tekitades korrast kaost ja vastupidi.

Eesti esimene suurem helikunstile pühendatud näitus „Sünkroonist väljas. Helikunstist vaatega minevikku” loob ülevaate helikunstist kui mitmekülgsest kunstimeediumist. Programm leiab Kumu auditooriumis aset kolmel korral. Järgmine programm toimub 10.-11. jaanuaril 2014.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Kumus avatakse täna Eesti esimene suurem helikunstile pühendatud näitus
,
1 min

Kumus avatakse täna Eesti esimene suurem helikunstile pühendatud näitus

Täna algusega kell 18.00 avab Kumu kaasaegse kunsti galeriis uksed Eesti esimene suurem helikunstile pühendatud näitus „Sünkroonist väljas. Helikunstist vaatega minevikku”. Esindatud on kaheteistkümne Eesti ja väliskunstniku tööd, mis loovad ülevaate helikunstist kui mitmekülgsest kunstimeediumist.
,
2 min

Kumu uuel näitusel saab EMT erilahenduse abil helikunsti teha

Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis on koostöös EMT-ga välja pandud innovatiivne tehnoloogiline lahendus tahvelarvutite näol, millega saab spetsiaalset tarkvara kasutades ise joonistada pildi, mille arvuti muusikaks muudab. Lahendus on osa äsjaavatud Eesti esimesest suuremast helikunstile pühendatud näitusest „Sünkroonist…
Müürileht