Eesti suurim filmiüritus pole enam mägede taga. Müürileht piilus PÖFFi telgitagustesse ja vahendab festivali programmipealikult Helmut Jäneselt kuuldud saladusi.

15. novembrist 1. detsembrini kulgev PÖFF tähistab sel aastal oma seitsmeteistkümnendat sünnipäeva. Julges teismeeas festival jätkab traditsiooniliste võistlusprogrammidega, ametlik võistlusprogramm „EurAsia” tähistab koguni 10. juubelit. Taas aitavad filmisõpradel hallist ja mornist hilissügisest jagu saada energiast pakatavad teosed („PÖFFi vitamiinilaks”), linastuvad PÖFFi publikule juba tuttavate autorite uued filmid („Valitud teosed”), maineka filmiajakirja Screen International kriitikute valikprogramm, moefilmide eri, dokumentaalfilmid ja loomulikult värske ülevaade maailmakino paremikust („Panoraam”). Debüteerivate ja vormiga mängivate režissööride teostele keskendub programm „Foorum”.

Kaader filmist „Gabrielle”

Kaader filmist „Gabrielle”

Tänavuse festivali eriline tähelepanu on suunatud kanada filmikunstile. Ekraanile tuuakse nii prantsus- kui ingliskeelset kanada kino, teiste hulgas noore geeniuse Xavier Dolani „Tom farmis”, paljude festivalide publikulemmik „Gabrielle” (rež Louise Archambault) ja Tribeca festivalil parima lavastaja auhinna pälvinud närvesööv thriller „Valgem kui lumi” (rež Emanuel Hoss-Desmarais). Näidatakse ka eriprogrammi inuitikeelsetest filmidest („Atanarjuat” („Välejalg”), rež Zacharias Kunuk; „Enne homset”, rež Marie-Hélène Cousineau ja Madeline Ivalu), mis on tõmmanud kanada kinole tähelepanu terves maailmas.

Huvi keskmes on ka noored armeenia filmitegijad, kelle filmid sageli laia maailma ei pääse. PÖFF on üks esimesi, kes aitab selle väikese, ent unikaalse filmiriigi kinopärlid Euroopa publiku ette tuua. Miniretrospektiivi näol avaldatakse austust ka selleaastasele elutööpreemia laureaadile, ungari filmilegendile István Szabóle, kelle kolm klassikaks saanud filmi (sealhulgas „Mephisto” ja „Kolonel Redl”) kinosõprade meeleheaks taas suurele ekraanile tuuakse.

Uus ja põnev eriprogramm tuleb Mehhikost ning kannab alapealkirja „Mehhiko ja vägivald”. Nii mängu- kui ka dokumentaalfilmide kaudu analüüsitakse riigis valitsevat narkokaubandusest tulenevat vägivalda. Filmibuketi vaieldamatuks pärliks on tänavu Cannes’is palju furoori tekitanud film „Heli”, mille lavastaja Amat Escalante pälvis ka parima režissööri preemia.

Tartu PÖFFi põhiprogrammi filmid linastuvad Cinamonis ja Ekraanis, väärtfilmikinos Elektriteater tuleb näitamisele aga Animated Dreamsi ja loodetavasti ka tudengi- ja lühifilmide festivali Sleepwalkers programm.

Need, kes on saanud PÖFFi filmidele juba pilke heita, soovitavad tähele panna järgmisi pealkirju: „Sinu kehapisarate veider värv” (Belgia, rež Hélène Cattet ja Bruno Forzani), „Kaabakad” (Prantsusmaa, rež Claire Denis), „Camille Claudel 1915” (Prantsusmaa, režissöör Bruno Dumont), „Heli” (Mehhiko, rež Amat Escalante), „Wrong Cops” (Prantsusmaa, USA, rež Quentin Dupieux) ning Karlovy Vary festivali parima filmi tunnustuse pälvinud „Sõjapäevik” (Ungari, rež János Szász).

PÖFFi programmiga tutvu lähemalt festivali kodulehel.