Näitus „ERAMU 2008–2012 ja VÄIKE 2010–2012” tutvustab huvitavamaid eramuid ja väikeobjekte

1. veebruaril kell 15.00 Pärnus Uue Kunst Muuseumis avatav arhitektuurinäitus „ERAMU 2008–2012 ja VÄIKE 2010–2012” tutvustab nimetatud ajavahemikes valminud huvitavamaid eramuid ja väikeobjekte, mis on välja valitud Eesti Arhitektide Liidu võistlusele laekunud tööde hulgast.


1. veebruaril kell 15.00 Pärnus Uue Kunst Muuseumis avatav arhitektuurinäitus „ERAMU 2008–2012 ja VÄIKE 2010–2012” tutvustab nimetatud ajavahemikes valminud huvitavamaid eramuid ja väikeobjekte, mis on välja valitud Eesti Arhitektide Liidu võistlusele laekunud tööde hulgast.

Tähtajaks esitati „ERAMU 2008–2012” võistlusele 43 tööd ja „VÄIKE 2010–2012” võistlusele 25 tööd. Žürii, kuhu kuulusid arhitektid Marika Lõoke ja Jaak Huimerind, sisearhitekt Toomas Korb, näituse ja kataloogi kuraator Merle Karro-Kalberg ning välisliikmena Soome arhitekt Mikko Summanen, valisid mõlema võistluse teise vooru 19 võistlustööd, mille seast valiti parimad.

Kukemõisa eramu Järvamaal

Kukemõisa eramu Järvamaal

Võistluse „ERAMU 2008–2012” peapreemia võitis arhitekt Emil Urbeli projekteeritud Kukemõisa eramu Järvamaal. Žürii esimehe Jaak Huimerinna sõnul valiti peapreemia saaja välja üksmeelselt, kuna tegu on väljapaistvat arhitektuuri esindava moodsa elamuga, mis on oskuslikult sobitatud kunagise karjamõisa abihoone varemetesse. „Varemetele loodud uusarhitektuur on olemasolevaga orgaaniliselt seotud – vana ja uue, maa ja linna kokkusobitamine on andnud tulemuseks suurepärase koosluse,” kiitis Huimerind.

„ERAMU 2008–2012” kolm võrdset preemiat said Tomomi Hayashi ja Liis Voksepa projekteeritud muusiku maja Tallinna kesklinnas, Mikk Mutso ja Kaarel Eelma projekteeritud kunstniku maja ning KAMP arhitektide projekteeritud maja tammede vahel. Žürii tõdes, et väga hea arhitektuuri aluseks ei ole mitte alati suur eelarve, vaid vahendite mõistlik ja säästlik kasutamine ning eelkõige vaimne panus. „Preemiatega pärjatud eramute puhul oli žürii üksmeelne – me tahaksime ka ise seal elada ja olla,” lausus Jaak Huimerind.

Võistluse „VÄIKE 2010–2012” peapreemia võitsid arhitektid Ivar Lubjak ja Maria Pukk Kukemõisa eramu väikevormide eest. Jaak Huimerinna sõnul oli žürii võidutöö puhul üksmeelel, et väikevormid moodustavad hoonega terviku ning eristuvad selgesti nii oma mahu, hulga kui ka töötlemise poolest. „Näha on disainerite mängurõõmu ja naudingut tehtavast tööst. Materjalide kohati ootamatu valik ja kasutus on elamuslik,” nentis Huimerind.

„VÄIKE 2010–2012” kolm võrdset preemiat said Indrek Peili ja Siiri Vallneri Lift 11 installatsioon „Kai”, Anna-Liisa Undi ja Robert Kähri Emajõe platvormid Tartus ning eramu piirdeaed, mille autorid on Peeter Pere ja Urmas Muru.

„Need võistlused näitasid, et olemasolevasse miljöösse ja valmisehitatud keskkonda paigutatud uuselamud saavad kaasa väljakujunenud haljastuse ja tervikliku ümbruse, mis on suur väärtus võrreldes põllupealsete uusarendustega. Järjekordse põllu kasutuselevõtu asemel rekonstrueerigem ja arendagem pigem olemasolevaid struktuure,” ütles Jaak Huimerind.

Hoia Uue Kunsti Muuseumis toimuval kätt pulsil nende Facebooki lehe vahendusel.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Monika Löve – arhitekt, kes uurib tulevikku

Monika Löve – arhitekt, kes uurib tulevikku

Monika Löve on arhitekt-disainer-teadur, kes töötab Torinos Carlo Ratti arhitektuuribüroos Carlo Ratti Associati (CRA). Eesti kunstiakadeemias sisearhitektuuri õppinuna läks ta pärast kooli tööle Arhitektuuriagentuuri, kuid otsustas ühel hetkel Eestist lahkuda ja otsida eneseteostusevõimalusi mujal Euroopas.
Vaba Aine

Vaba Aine

Eesti Kunstiakadeemias sündis sügissemestril valikaine nimega Vaba Aine, mis ühendab avaliku ja digitaalse ruumi näitajad, protsessid, mustrid ja vastastikmõjud. Mikk Meelak, üks aine koordinaatoritest, rääkis õppeprotsessi ideest, sisust ja tulemustest.
Arhitektuuri tuleviku-uuringud
Johan Peter Paludan

Arhitektuuri tuleviku-uuringud

Johan Peter Paludan eksperdi rollist ja elukeskkonna kvaliteedist anajanduse ajastul: „Kõik haruldane on kuldaväärt.”
Müürileht