Kunstiüliõpilasele enesetäienduseks ja loomingulise tegevuse toetuseks mõeldud Eduard Wiiralti nimelised stipendiumid määrati skulptor Hanna Piksarvele ja multimeediakunstnik Mikk Madissonile. Stipendiumi suurus on 3000 eurot.

Kaader Hanna Piksarve näituselt „Hea ja halg/Wood and Good”. Foto: kunstimaja.ee

Kaader Hanna Piksarve näituselt „Hea ja halg/Wood and Good”. Foto: kunstimaja.ee

„Kultuuriministeeriumile laekus tähtajaks 22 taotlust eri õppeastmete ja kunstivaldkondade tudengitelt, kelle seas oli palju väga kõrgetasemelisi noori kunstnikke ning rühmitusi,” ütles ministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre. Stipendiumi saajad valis portfooliote ja taotluste põhjal komisjon, kuhu kuulusid kõigi kunstikõrgkoolide, Eesti Kunstimuuseumi, Eesti Kunstnike Liidu, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Kultuuriministeeriumi esindajad.

Mikk Madissoni (s. 1987) looming sünteesib digitaalse pöörde järgset visuaalkultuuri ja rahvuslikku identiteeti, lähenedes mõlemale kriitiliselt. Madisson on oma valikutes pühendunud, otsides pidevalt uusi intellektuaalseid ja tehnoloogilisi lahendusi tööde teostamiseks. Välisõpingud Berliini mainekas kunstiülikoolis UdK (Universität der Künste Berlin) professor Hito Steyerli käe all on viinud ta inspireerivasse keskkonda, millele on järgnenud tähelepanuväärne areng Madissoni loomingus. Varem on Mikk Madisson õppinud Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri ja uusmeedia osakondades ning esinenud isiknäitustega „Gruel” (2012) ja „State of Cloud” (2014) Tallinnas Hobusepea galeriis, tema töid on näidatud ka grupinäitusel KW-Berlinis. Madisson taotles Wiiralti stipendiumi uute teoste loomiseks ja isiknäituse korraldamiseks Berliinis.

Hanna Piksarv (s. 1989) õpib Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide magistriõppes skulptuuri ja installatsiooni erialal. 2012. aastal on Piksarv pälvinud noore skulptori preemia. Tema portfoolio tõusis esile tasakaalustatud, noore kunstniku kohta imetlusväärselt järjekindla ja küpse autoripositsiooni poolest, demonstreerides isikupärast ja süvenevat dialoogi kontseptuaalse kunsti klassikaga. Hanna Piksarve loomingus kohtuvad minimalistliku skulptuuri võtted autori isikliku kogemuse, keha- ja kohaspetsiifilise ruumikäsitlusega. Stipendiumi taotles ta magistritöö ettevalmistamiseks ning osalemiseks Austrias, Ebensees toimuval festivalil koos austria kirjaniku Fabian Faltini ja saksa teatrikunstniku Johann Reiβeriga loodud teosega kohaliku tikkimistraditsiooni tähtsusest industriaal- ja infoühiskonnas.

Eduard Wiiralti nimelise stipendiumi eesmärk on edendada kunstiüliõpilaste õppe- ja loomingulist tegevust ning toetada nende enesetäiendamist. Stipendiumi makstakse Eduard Wiiralti teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest. Eesti Kunstimuuseum (EKM) lisab stipendiumile muuseumi kuldkaardi. Kaart on nimeline ning annab selle omanikule eluaegse tasuta külastusõiguse kõigis EKMi muuseumides.