Pühapäeval lõppenud 18. Pimedate Ööde Filmifestival kogus eelmise aastaga sarnaselt enam kui 77 000 külastust, sealhulgas rekordarvu nimekaid väliskülalisi. Kokku näidati tänavusel festivalil ümmarguselt 700 filmi, millest 265 olid täispikad. PÖFF toimus tänavu Tallinnas, Viimsis, Tartus, Pärnus, Narvas ja Jõhvis – 11 kino 20 erinevas saalis.

Kaader PÖFFi lõpugalalt. Foto: Ahto Sooaru

Kaader PÖFFi lõpugalalt. Foto: Ahto Sooaru

PÖFFi direktori Tiina Loki sõnul oli korralduse ja programmi kvaliteedi osas teiste tippfestivalidega võrdselt tunnustatud PÖFF tänavu mitmes mõttes varasematest erinev. Lisaks tugevatele filmidele jääb tänavust festivali iseloomustama ka väliskülaliste esinduslik nimekiri, nende hulgas PÖFFi fookusriigist Poolast pärit maailmakuulus režissöör ja produtsent Krzysztof Zanussi, elutööauhinna pälvinud legendaarne näitleja Maja Komorowska, näitleja ja režissöör Jerzy Stuhr, Hongkongi filmiäri tippjuht Jeffrey Chan, USA-Prantsusmaa filminäitleja Isaach De Bankolé, Rootsi filminäitleja Mikael Persbrandt ja paljud teised.

„Ühest küljest on PÖFFi eesmärgiks tuua kohalike vaatajateni värskete filmide paremik, teisalt ei ole filmifestival kunagi ainult jooksev pilt kinolinal, vaid reaalsed inimesed ja nendevahelised suhted. PÖFFi publik on aastatega õppinud väärtustama väliskülalisi – PÖFF võimaldab minna kaugemale filmi vaatamisest, kohtumised filmitegijatega annavad linateose sisule ja selle mõistmisele uue mõõtme,” rääkis festivali direktor Tiina Lokk.

Geograafiliselt ja temaatiliselt piiramata võistlusprogrammi üheks eripäraks on ka erakordne osalevate riikide kombinatsioon, mis pakub vaatajale võimalust näha omavahel konkureerimas kõige uuemaid filme üle maailma. „Pöörame oma programmis võrdselt tähelepanu nii suurtele kui ka väikestele filmiriikidele. Nii nagu rahvusvaheline võistlusprogramm, on ka kogu PÖFF traditsiooniliselt mitte liiga kunstiline ja mitte liiga kommertslik,” võttis Lokk kokku.

Pimedate Ööde Filmifestivali raames toimusid paralleelselt ka filmiturg Industry@Tallinn ja Baltic Event, mis koondasid Tallinna rahvusvahelise filmitööstuse mõjukad nimed. Tänu PÖFFile ja siin sõlmitud sidemetele on Loki sõnul oluliselt kergem mujal festivalidel liikuda ka Eesti filmil ning meie filmitootjatel. „18. PÖFFi jäävad meenutama ka Eesti filmimuusika tutvustusüritus ning Eesti filmilevitajate osalusel esimene rahvusvaheline filmilevitajate kohtumine PÖFFi raames, millest loodame luua iga-aastase traditsiooni,” kinnitas Lokk.

Väljamüüdud linastuste põhjal osutusid kõige publikurohkemateks filmideks „Praht” (Suurbritannia), „Mida me pimeduses teeme” (Uus Meremaa), „Reis Itaaliasse” (Suurbritannia), „Vääramatu jõud” (Rootsi), „Kõiksuse teooria” (Suurbritannia), „Metsikud lood” (Argentina) ja „Lindmees” (USA).

Publikulemmikuks osutus film „Mida me pimeduses teeme” (Uus-Meremaa), millele järgnesid „X+Y” (Suurbritannia), mis pälvis ka noorte- ja lastefilmide festivali Just Film rahvusvahelise žürii peaauhinna, „Belle ja Sebastian” (Prantsusmaa), „Praht” (Suurbritannia) ja „Poisipõli” (USA).