Sel reedel, 8. novembril jõuab Taarka Pärimusteater Tallinnasse suvel Obinitsas esietendunud Anne Türnpu lavastusega „Leelo otsib setot”.

Foto: Arvi Matvei

Foto: Arvi Matvei

„Leelo otsib setot” ehk helevalus jaht häältele ja südamele vaatleb paralleelselt 1920. aastate suurte seto lauluemade igapäevaelu ja staatust seto meestekeskses ühiskonnas ning tänapäeva noori seto naisi, kes hoolimata uuest ajast ja keskkonnast on suutnud säilitada oma kultuuritunnetuse. Kui 1920.–1930. aastate lauluemad pidid rääkima isiklikust läbi traditsiooniliste värsside, siis 2013. aasta noored naised peavad enda kuuldavakstegemiseks kasutama häälekamaid meetodeid ja kohanema linnakeskkonnas, sest side juurtega ja võimalus kodupaika tagasi tulla jääb järjest nõrgemaks. Samas on palju ühist – naiseksolemise ilu ja valu, hoolimata neid eraldavast sajandist.

Siiski – Anne Vabarnal oli 9 last, ent tänapäeva noorte naiste allikad on kaua kuivad… Kui seto lauluema Anne Vabarna laulis eeposesse „Peko”, kuidas ta unistab lennukiga lendamisest, siis millest unistavad tänapäeva noored seto naised? „Leelo otsib setot” on lavastus identiteedist ja naiseksolemisest tugevalt traditsioonilises ühiskonnas. Samas tõdeb lavastaja Anne Türnpu Kanuti Gildi SAALile antud intervjuus, et need teemad, millest etenduses räägitakse, on olemas ka Tallinnas, Lasnamäel, Mustamäel ja mujal, täiesti reaalselt olemas igapäevases elus.

Taarka Pärimusteater on loodud 2006. aastal Obinitsas. Noortestuudio koosneb aktiivsetest Setomaa noortest, kes on muuhulgas töötanud Merca ja Tanel Joonasega. Viimased tööd on lavastanud Anne Türnpu. Eelmisel aastal valminud lavastus „Kuidas müüa setot?” võeti vastu vägagi soojalt tänu laval valitsenud siirusele ja pühendumisele ning teravale sotsiaalsele sisule.

Taarka Pärimusteater
„Leelo otsib setot” – Helevalus jaht häältele ja südamele
Lavastaja: Anne Türnpu
Mängivad: Kärt Blum, Eve Ellermäe, Marija Jurtin, Krista Keedus, Helena Kesonen, Riin Tammiste
Foto: Arvi Matvei
Esietendus: 06.07.2013 Obinitsa

Etendus: 8. novembril kell 19:30 Kanuti Gildi SAALis (Pikk 20, Tallinn). Etendusele järgneb vestlus kunstnikega.

Lisainfot vaata siit.