Teisipäeval, 15. augustil saab Kanuti Gildi SAALis Julian Hetzeli installatsioon-lavastusega „Schuldfabrikˮ avalöögi 17. rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal. 27. augustini vältav festival toimub Tallinna erinevates teatrites ja mittetraditsioonilistes etenduspaikades.

Julian Hetzel „Schuldfabrikˮ. Foto: Ben And Martin Photography

Julian Hetzel „Schuldfabrikˮ. Foto: Ben And Martin Photography

SAAL Biennaal annab võimaluse läbi kaheteistkümne ja enama kohtumise kunstnike ja nende lavastustega mitte ainult osa saada, vaid luua ka ühiselt ruumi ja aega ilma kindla teadmiseta, kuhu see välja viib. Näha detaile, mida muidu ei märka või mida eelistame ignoreerida. Proovida midagi, mida muidu ei teeks. Vaadata kaugemale iseenesestmõistetavast – kas selles peitub võimalus millegi uue tekkeks?

SAAL Biennaali kohtab seekord nii Kanuti Gildi SAALis, Von Krahli Teatris kui Vabal Laval, aga ka hoopis Linnahalli taga, Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus, MIMstuudio keldris, EKA klassiruumides ja OMAtsirkuse saalis. On etendusi, mis toimuvad teatrisse mineja jaoks ootuspärasel ajal ja viisil, aga ka etendusi, mis juhtuvad ootamatult vanalinna ilmunud trendika seebipoe tagaruumides (Julian Hetzel „Schuldfabrik”) või sünnivad hoopis vaataja enda tegevusest raamatukogu lugemissaali laua taga (Ant Hampton, Tim Etchells „The Quiet Volume”). Mõne puhul täitub teatrisaali lava meie poolt igapäevaselt tekitatava füüsilise ja virtuaalse prügiga (Sarah Vanhee „OBLIVION”), mõni on maetud salajastele kalmudele (Tania El Khoury „Gardens Speak”) ning mõni kestab terve öö ehk hämarikust koidikuni (Mårten Spångberg „Natten”).

SAAL Biennaal 2017 festivalile on kaasatud publikule juba tuntud, aga ka tundmatud kunstnikud: Julian Hetzel (Utrecht), MOTUS (Rimini), Nele Suisalu ja Maarja Tõnisson (Tallinn), Sarah Vanhee (Brüssel), Rima Najdi (Berliin), Kadri Noormets, Asia Baś ja Gabriel da Luz (Tallinn – Kaplinn – Belo Horizonte), Tania El Khoury (Beirut), Ant Hampton ja Tim Etchells (Heidelberg-London), Galerie (rahvusvaheline), Karl Saks (Tallinn), Iggy Lond Malmborg (Malmö-Tallinn) ja Mårten Spångberg (Stockholm-Brüssel).

Lisaks nende kunstnike tööde kogemisele saab koos Eesti Teatri Agentuuri jagatud mõtete sarjaga arutleda teemadel „teater / valmisolek” – kas ja mismoodi oleme me valmis selleks reaalsuseks, mis on meie ümber juba normaliseerunud?

SAAL Biennaal on kui mosaiikpeegeldus meist endist – kuidas seda mõista, kui puudub juhend? Mis on see, mida saad endaga kaasa etenduselt, mille tarbeks võtad tunni ning muutud juhiseid järgides passiivsest pealtvaatajast aktiivseks elluviijaks? Milline on sinu etenduskogemus, mille käigus sinu ratsionaalne mõistus taandub teiste tajude ees? Kas me saame olla enamat kui meie keha piirid ette määravad, kuidas me tuleme toime piiridega?

„Olen alati arvanud, et kui ei proovi ei saa teada. See käib nii minu kui seekordse SAAL Biennaali kuraatori kohta, aga ma usun, et ka festivalile kaasatud kunstnike ja ma loodan, et samuti iga võimaliku vaataja kohta,” kommenteerib selleaastast üritust Annika Üprus, SAAL Biennaal 2017 kuraator.

Lisainfo ja täieliku kava leiad siit.