Kadri Kerge on elanud viimased kolm aastat New Yorgis ja töötanud seal arhitektuuribüroos Asymptote Architecture. Ta on õppinud arhitektuuri Eesti Kunstiakadeemias ja Lõuna-California arhitektuuriinstituudis ning omandas magistrikraadi Viini rakenduskunsti ülikoolis (Universität für Angewandte Kunst Wien), ühtlasi on ta koos Maris Kergega ministriks multidistsiplinaarses Arhitektuuriministeeriumis.

Foto: erakogu

Foto: erakogu

Mis on ulme?

Elu on ulme, erinevad paralleelmaailmad, mis eksisteerivad samaaegselt. Näiteks unenäod – astraalmaailm, kus me iga päev kõik käime. Lendan ringi ühest unest teise ja piire pole. Elu viib kokku eriliste inimestega ja kõik, keda olen kord kohanud, käivad hiljem täiesti uutes situatsioonides ja seostes minu unenägudest läbi.

Mis on funktsionaalsus?

You do not need to leave your room.
Remain sitting at your table and listen.
Do not even listen, simply wait, be quiet still and solitary.
The world will freely offer itself to you to be unmasked,
it has no choice, it will roll in ecstasy at your feet.

Franz Kafka

Keskendumine ainult neile asjadele, mis juhtuvad praegu. Kui teed kolme asja korraga, siis on fookus laiali. Keskendumine olevikuhetkele. Tuleviku jaoks ei saa ette ära olla, samuti ei saa minevikku muuta. On ainult praegu.

Mis on koht?

Kohtade, keskkondade, ruumidega on mul taju, et kui suudame väljuda mentaalsusest ehk mälust, mis aheldab meid mälestuste külge mingist kohast/ruumist, takistades tajumast reaalsust, siis on meil võimalik vaadata kõike ümbritsevat iga päev täiesti uue pilguga. Siis on kõik kogu aeg äge. New Yorgis elades on minu „lemmikkoht” valgus. On tavaline, et mõnikümmend minutit enne päikeseloojangut muutub taevas postkaardiliku linnapanoraami taga erkroosaks või oranžikaspunaseks. Kestes nii ainult mõned minutid, muutub kogu taevalaotus ebamaiseks. Neid värve pole ma suutnud läbi kaamera jäädvustada, samuti ei oska ma seda müstilist värvi kirjeldada. See on palju võimsam kui linn ise.

Mis on omal kohal?

Olen tihti märganud, et inimesed ei taju Eestis, kui hea neil seal elada on. Õigupoolest asendaksin sõna „hea” sõnaga „lihtne”.

Mida on vaja?

Kõik on olemas, mitte midagi pole tegelikult juurde vaja, aga me otsime kogu aeg. Elu on lõputu püüdlus millegi poole. Põhiliselt otsivad inimesed uusi emotsioone, arvates, et näiteks uus töökoht, rohkem raha, materiaalne küllus või uus armastus loob rahulolu. Sellega samastudes tekib lõpmatu ring. Kõik, mida vaja on, on kogu aeg olemas.

Mida on üle?

Liigset emotsionaalsust. Vahel on gravitatsioon liiga tugev.