7. oktoobril avas fotograaf Arne Maasik oma esimese isiknäituse „Antud ruum/Given Space” (fotod 2005-2013) Saksamaal, Eesti saatkonnas Berliinis. Eksponeeritakse 30 fotot tema kolmest kuulsast sarjast „Tangles” (2007, 2013), „Limen” (2012) ja „NYC” (2005).

Arne Maasik ja Harry Liivrand

Arne Maasik ja Harry Liivrand

Suurema töödearvuga oli näitus kevadel üleval Roomas Museo del Vittorianos. Väljapanek kestab 16. jaanuarini 2015. Näituse kujundas Arne Maasik koos kuraatori, saatkonna kultuuriatašee Harry Liivrannaga.

Kuigi hariduselt arhitekt, on Arne Maasik (1971) eesti kunstielus palju rohkem tuntud fotograafina – tehnilise, kompositsioonilise ja kujundliku perfektsionistina, kes on eesti fotograafias ainuomase metafüüsilise tunnetusega autor. Teda huvitab mastaap ja detail, tihedus ja sügavus, autentsus ja naturaalsus, korrastatus ja metsikus ning kõik see kokku. Ühel või teisel moel tegelevad tema kolm seeriat just nende kategooriatega ning omavahelises võrdluses täiendavad näitusel üksteist.

Sari „NYC” on panoraamne topograafiline New Yorgi dokumentatsioon linnuperspektiivist, anarhiale läheneva linnadžungli kütkestav jäädvustus, mis kõrvuti fotodega sasipuntralikest võsadest seerias „Tangles” ei jäta kahtlust, et samad kaosestruktuurid esinevad veel võimsamalt looduses. Metropoli ja võsade kuidagi ohtlikuna mõjuvat labürintlikku olemust rõhutab mustvalge lahendus, see lisab fotodele teravdatud reljeefsust ja süvendab ruumiliste mahtude hulka. Oksad on nagu tänavad, majad nagu võsastiku tihedamad känkrad.

Värvifotode sari „Limen” on eelneva taustal pühendus mahajäetusele, eelnenud elule, surnud majale. Maasik on leidnud siin suurepärase ainese – tühjaks jäänud palvela, millest ometi pole kadunud möödunud tegevuse hõng. Maasik pildistab siin justkui vaimu, seda metafüüsilist miskit, mida on nii raske sõnadesse valada, kuid siiski nii kerge selle sees olles aduda. Kas see just vaimu fenomenoloogia on, aga puhas metafüüsika ja ilu selle lagunevas tähenduses kindlasti.

Näituse avamisel viibis umbes 50 külalist, nende hulgas nii kohalikke galeriste kui diplomaate. Väljapanek on arvult kaheteistkümnes novembris 2011 alanud kaasaegst eesti kunsti regulaarselt tutvustavate näituste sarjast Eesti saatkonnas Berliinis.