Eesti Rahvusringhäälingu ja Euroopa ühe tuntuma muusikafilmide tootja Accentus Music koostöös valmivad kaks unikaalset filmi: dokumentaal- ja kontsertfilm „Aadama Passioon” samanimelisest Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni suurteosest. Tele- ja kinoekraanidele jõuavad teosed üle maailma 2015. aasta sügisel.

Arvo Pärt. Foto: Kalju Suur

Arvo Pärt. Foto: Kalju Suur

Dokumentaalfilmi „Aadama passioon” keskmes on helilooja Arvo Pärt ning lavastaja Robert Wilson, keda jälgitakse Eesti Kontserdi esimese maailmaproduktsioonina sündiva muusikateatrilavastuse „Aadama passioon” proovideperioodi ning tuleva aasta maikuise esietenduse jooksul. Film viib vaatajad esmakordselt kahe maailmanimega kunstniku sügavasse mõtte- ja tegudemaailma.

„Dokumentaalfilm ühendab ja tutvustab kaht põnevat isiksust, kel on väga erinevad elukäigud. Samas on võimalik leida ka olulisi sarnasusi,” kirjeldab dokumentaalfilmi režissöör Günter Atteln.

Dokumentaalfilm „Aadama passioon” jäädvustab ka peategelaste kodupaiku Eestis ja Ameerikas. „Film kulgeb teekonnal, mis otsib nii Pärdi kui Wilsoni loomingulisuse juuri ning nende tööde motivatsiooni, külastades kunstnike kodusid ning liikudes nendega kaasa nende tegemistel,” lisab Atteln. Muuhulgas saatis võttemeeskond Arvo Pärti ka kahe nädala eest Tokyos, kus Jaapani Kunstiühing andis Pärdile üle kõrgeima võimaliku kultuuripreemia – Praemium Imperiale.

Eesti Kontserdi poolt partnerluses Milano tootjafirmaga Change Performing Arts (CPA) lavale toodavast „Aadama passioonist” valmib pärast esietendusi ka eraldi maailma turgudele suunatav kontsertfilm. Kontsertfilmi režissöör Andy Sommer kinnitab, et nii nagu lavastuses, mängivad ka kontsertfilmis lisaks muusikale olulist rolli tekst ja valgus.

Lavastuse muusikaks on Arvo Pärdi mõjusamaid teoseid „Aadama itk”, „Tabula rasa” ja „Miserere”, mis põimuvad spetsiaalselt selleks lavastuseks loodud uue teosega „Sequentia”. „Pärdi võimsat muusikat on laval teatrikeeles edasi andma valitud lavastaja Robert Wilson ning kontsertfilmi abil jõuab see unikaalne koostöö miljonite vaatajateni üle maailma,” märgib Sommer. „Aadama passiooni” esitavad dirigent Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, solistid, näitlejad ning teatri- ja tantsukoolide üliõpilased.

Dokumentaal- ja kontsertfilm esilinastuvad rahvusvaheliselt Arvo Pärdi 80. sünnipäeva aegu septembris 2015.