22. oktoobril kell 17.00 avatakse Tam Galeriis Jaan Klõsheiko fotonäitus.

„Kaks Presidenti”. Foto: Jaan Klõsheiko

„Kaks Presidenti”. Foto: Jaan Klõsheiko

Jaan Klõsheiko on näinud ning jäädvustanud, kuidas kunstikriitik Ksenofontov piitsa saab, kuidas Sorge propelleril armatseb, Non Grata autoõnnetusi korraldab ning kuidas Meeskoor Viimast Aariat laulab. Jaan Klõsheiko fotoarhiiv on meeletult mahukas ja kunstiajalooliselt oluline. Antud näituse tarbeks valis fotograaf performance’i teema just seetõttu, et seda ei ole eelnevalt kajastatud ning paljud ei ole neid legendaarseid performance`id ka oma silmaga näinud.

Näituse peamine osa põhineb fotodokumentalistikal näituselt „Vabaduse väljak”, mis valmis 2011. aasta Tallinna Fotokuu raames koostöös fotokunstnik Marge Monkoga, kajastades Eesti kultuuri -ja kunstisündmusi. Peamiselt 1970ndatel pildistatud fotodelt võib leida tuntud kunstnikke, luuletajaid, kirjanikke, näitlejaid, muusikuid. Teiste seas Doris Kareva, Juhan Viiding, Jüri Arrak, Lennart Meri, Olev Subbi, Leonhard Lapin.

Jaan Klõsheiko on lahutamatu osa Eesti kultuurimaastikust, olles väisanud ning jäädvustanud olulisemaid kultuurisündmusi Eestis juba alates kuuekümnendatest. Dokumenteeritud ja arhiveeritud materjal on mahukas, kunstiajaloolisest aspektist väga oluline ning vaatajale huvitav. Vahetu suhtlejana ning paljude noorema ja vanema generatsiooni kultuuriinimeste sõbrana on septembris 74. aastaseks saanud kunstnikul õnnestunud tabada ehedaid momente nende inimeste elust ning tegemistest.

Näitus jääb avatuks 27. novembrini, mil avatakse Chintis Lundgreni joonistuste näitus „Manivald ja Absindijänesed”.