Neljapäeval, 29. septembril algab Tallinna ülikoolis intensiivseminar, mis on pühendatud seksuaalvähemuste käsitlusele Nõukogude Liidus ja sotsialistlikes riikides. Neljapäeval ja reedel toimuvad ingliskeelsed avatud loengutele kõigile huvilistele, kus räägitakse geiidentiteetidest ja vastuhakuprojektidest NSVLi kontekstis.

Jaanus Samma, „3.50” (2015, foto)

Jaanus Samma, „3.50” (2015, foto)

Neljapäeval, 29. septembril kell 18:15 kõneleb Oxfordi ülikooli professor Dan Healey arhiividest, ajalugudest ja vastuhakuprojektidest Nõukogude kväär-ajaloos Jaanus Samma näituse „NSFW. Esimehe lugu” (2015) põhjal, mis esindas Eestis mullusel Veneetsia biennaalil ning on Tallinnas avatud Okupatsioonide muuseumis kuni 9. oktoobrini.

Reedel, 30. septembril kell 14:15 peab USA Middlebory kolledži professor Kevin Moss loengu Nõukogude gei-identiteedist, aastatel 1941–1981 Moskvas elanud ja tegutsenud põrandaaluse kirjaniku Jevgeni Kharitonovi geimanifesti „Listovka” („Lendleht”) ainetel. Nõukogude Liidus, kus homoseksuaalsus oli ühiskonnas hukkamõistetud, kirjutas Kharitonov märkimisväärselt eksplitsiitses keeles Moskva geielust. Paraku konfiskeeris KGB osa tema kirjutisi enne avaldamist.

Samal päeval kell 16:30 arutleb Yevgeniy Fiks, kuidas pöörata ümber ideoloogiaid – muuta Nõukogude projekt ja Külma sõda kvääriks. Fiks räägib oma kunstiprojektidest, kus ta on uurinud kommunistliku ja LGBT ajaloo ristumiskohti, loonud fiktiivse loo Nõukogude spiooni ja briti kommunisti Guy Burgessi töölisklassi kuuluvast poisssõbrast 1950ndate Moskvas ning uurinud USAs kommunismivastasuse seostamist homofoobiaga.

Loengud on inglise keeles ning toimuvad Tallinna Ülikooli Astra majas (Narva mnt 29) ruumis A-222.

Loe lisa TLÜ kodulehelt või Facebookist.