Saabuval reedel, 7. veebruaril lööb aadressil Vana-Kalamaja 1 oma uksed valla värske klubi, seltsi- ja kultuurimaja Uus Laine.

Helina Risti Uues Laines. Foto: Orants

Helina Risti Uues Laines. Foto: Orants

Tõnis Hiiesalu, ­Madis ­Ligema, Eerik Nõlvaku ja Helina Risti eestvedamisel on Balti Jaama külje alla loodud paik, kus lisaks kontsertidele ja pidudele hakkavad toimuma ka loengud, väitlused, filmiõhtud ja viktoriinid.

Et hoida Uue Laine programmi võimalikult mitmekesisena, kureerivad seda igal kuul erinevad inimesed. Avakuu programmi eest vastutavad Madis Ligema ja Tõnis Hiiesalu. Nende valikutega saab end kurssi viia juba sel reedel toimuval avagalal, kus esimeste artistidena õnnistavad Uue Laine lavalauad sisse Vaiko Eplik ja ansambel Robirohi.

Vaiko Eplik pikka tutvustust ei vaja. Pea kaks kümnendit aktiivselt muusikat loonud mees on kaasa löönud ansamblites Claire’s Birthday, Ruffus, Koer ja Mammut, ent teinud väga edukat karjääri ka sooloartistina. Tema sulest on pärit paar tuhat laulu, millest paljud saanud ka auhinnatud. Hiljuti valis Raadio 2 pala „Soorebased” möödunud kümnendi parimaks Eesti looks.

Ansambel Robirohi on alates 1995. aastast tegutsev viieliikmeline kollektiiv, kes mängib akustilistel keelpillidel traditsioonilist ja meloodilist bluegrass’i ehk akustilist kantrit. Nende repertuaarist leiab nii hulgaliselt gospellaule kui ka rahvalikke palu, mis kannavad head sõnumit ja inimlikke väärtusi. Laulude vahele pajatavad muusikud endist, oma tegemistest ja kogemistest.

Enne ja pärast live-etteasteid teevad DJ-puldis muusikalisi valikuid Madis Aesma, Bertil Tüvi ja Ott Kelpman.

Müürilehe küsimustele Uue Laine plaanide kohta vastas Madis Ligema.

Uus Laine ei hakka olema päris tavaline klubi, vaid rohkem nagu kultuurimaja. Mis plaanid teil erinevate sotsiaalsete tegevuste osas juba täpselt paigas on?

Uus Laine on avatud planeeringu ja hingega lokaal. Kultuuriselts ja kogukonnabaar. Vahel on nädalavahetuseti õhtuprogramm, aga tingimata ei pea ka. Me arvame, et tugev kogukond seisneb ennekõike aruteludes. Avame uksed, et luua koht sisukatele mõttevahetustele ja muusikale.

Kõik meie tegevused on sotsiaalse loomuga. Meie eesmärk on tuua inimesed kokku ja elavdada vestlust, mõttevahetust ja koosveedetud aega. Tahame pakkuda kultuuri erinevates vanusegruppides inimestele, olgu selleks debatt, kinoõhtu või kontsert.

Millest lähtute oma pidude valikul?

Kvaliteedist. Värskusest. Programmijuhtide valikutest.

Miks otsustasite, et iga kuu saab Uues Laines olema uus programmijuht? Kes teil praegu selles nimekirjas paigas on?

Programmijuhi residentuur annab meile iga kuu uue perspektiivi ja võimaluse tulla „Uue Lainega”. Programmijuhtide nimekiri on esimeseks aastaks juba peaaegu valmis. Hakkame neid igakuiselt järgemööda avaldama. Veebruari programmi eest vastutab meie kunagine ettevõtmine, pop-up klubi Välk. See on hea võimalus meil Tõnis Hiiesaluga kontseptsiooni testida ja uude majja sisse elada.

Balti Jaama ümbrus on päris tihedalt erinevate peokohtadega täitunud. Kas muretsete natuke ka, kas inimesed võtavad uue koha vastu ja kas see täidab teie arvates mingit tühimikku?

Konkurents mõjub alati väga hästi. Ma arvan, et Uus Laine on täpselt see, mis puudu.

Avapidu Facebookis.