Balti riikide ühine LGBT+ kultuuri- ja solidaarsusfestival Baltic Pride pidi tänavu üle kolme aasta taas Tallinnas toimuma. Koroonaviiruse tõttu on Eesti LGBT Ühing festivali planeeritud kujul ära jätnud, kuid 28. juunini siiski mõned üritused toimuvad, mitmed neist veebis.

Baltic Pride 2017. aastal Tallinnas. Foto: Chärolin Klaos

Baltic Pride toimus Eestis viimati 2017. aastal, mil kavas olid rongkäik, vabaõhukontsert, rahvusvaheline konverents, filmilinastused, näitused, peod ja muud. Tänavu aprillis teatas kohalik festivali korraldaja Eesti LGBT Ühing, et Baltic Pride jääb koroonaviiruse leviku tõttu ära.

Uudis kurvastas LGBT+ kogukonda ja selle toetajaid, sest tegu on oodatud sündmusega, milles osaleb tuhandeid inimesi Eestist, Lätist, Leedust, Venemaalt, Skandinaaviast ja kaugemaltki. Kuna Eestis toimub festival iga kolme aasta tagant, ei näe siin tavapärast Baltic Pride’i nüüd viis aastat.

Kuigi tänavu suuri üritusi korraldada ei õnnestunud, on nädala kava siiski mitmekesine. Pärast jaanipäeva saab jooga abil keha venitada, avatud uste päeval tutvuda Eesti HIV-positiivsete võrgustikuga, minna peole ning tutvuda Tallinna LGBT+ ajalooga. Samuti saab osa filmilinastustest, kontsertidest ja muust.

Eesti LGBT Ühingu tegevjuht ja üks Baltic Pride’i korraldajatest Kristel Rannaääre leiab, et LGBT+ inimeste olukord Eestis muutub aina ohtlikumaks, mistõttu on teema tõstatamine eriti oluline. „Viimaste aastate sündmused Euroopas ja maailmas laiemalt on pannud meid muretsema LGBT+ inimeste olukorra pärast. Kahjuks oleme viimase aasta jooksul näinud samade mustrite jõudmist ka Eestisse. Kasvanud on valitsuse ja inimõiguste vastaste organisatsioonide avalik vaenukõne LGBT+ inimeste suunal, millele on järgnenud jõulised sammud meie inimeste õiguste piiramiseks,” lisas Rannaääre.

Baltic Pride’i kavaga saab lähemalt tutvuda siin.