2013. aastal alguse saanud teatrifestival De Facto toimub sel aastal 6.–7.augustil ning leiab aset Pärnu kesklinna eri paigus. Tänavune teema „urban/jungle/urban” paneb avastama Pärnu linnaruumi ja etenduspaikadena kasutatakse kohti, mille esmane funktsioon on sootuks erinev.

Pärnu turg. Foto: De Facto

Pärnu turg. Foto: De Facto

Näiteks plaanitakse etendusi teha Pärnu vanal turul, Sütevaka kooli hoovis, samuti Hommiku tänaval asuva vana trükikoja vundamendiaugus ja Rüütli tänaval. Kõik etendused on valitud festivali teema kohaselt, mõni on kohaspetsiifilisem kui teine.

„Oleme oma festivalikavva valinud erinevaid esitusi, paaril juhul oleme lähtunud ka pigem esinejatest, kes loovad uue lavastuse just festivali tarbeks, lähtudes selleks neile valitud esinemispaigast,” seletas festivali kunstiline juht Barbara Lehtna. „Aga loomulikult on ka n-ö valmisetendusi, mille jaoks üritasime Pärnu linnast sobivad kohad leida,” täpsustas festivali koordinaator Maria Krinal.

Esinejatest tõi Lehtna välja tantsijad-koreograafid Stella Kruusimägi ja Brite Vilgo ning nii Tallinna kui rahvusvahelisele publikule tuttavad Henri Hüti ja Eerik Kändleri. Pärnu turul etendab aga Pärnu performance-grupp Real Life Company ja Rüütli tänaval müstiline Sofia Liiva, kelle nime taha peitub Eestis vägagi tuntud teatridiiva, kelle isikut Lehtna avaldama ei nõustunud: „See on meie vaheline kokkulepe, et ta saab oma etenduse ära teha nii, et tema nimi ja nägu välja ei tule, kuid etendusest võib aru saada, kes see on.” Samuti tõi Lehtna välja etendajatena Helena Krinali ja Sinan Mansouri Palestiinast ning Rytis Saladžiuse Leedust.

Kõik etendused on külastajatele tasuta. Eraldi eelregistreerumist vajab vaid Rytis Saladžiuse maskitöötuba. Registreerumine ja info meiliaadressil fringe@parnufringe.ee.

Infot etenduste kohta vaata siit.