Pire Sovat kohtab DJ-puldi taga pigem harva, ent samal ajal võib teda pidada kunsti ja ekstreemset klubimuusikat siduvate ürituste halliks kardinaliks. Ta on olnud just säärasele nišile keskenduva Club Konstaneti korraldaja, mänginud sellest välja kasvanud Club Felicityl ja kureerinud EKKMi Kohviku päevast programmi. Lisaks on ta loonud eksperimentaalse kogukonna dress-up-ürituste sarja Persona ning veab koos Ando Naulaineniga IDA Raadios samanimelist saadet. Pire muusikalistest vaadetest saabki nüüd lähemalt aimu.

Foto: erakogu

Foto: erakogu

Debüüt: Esimene avalik üritus, kus mängisin, oli Club Konstanet aastal 2015 EKKMi Kohvikus. Olin ise üks korraldajatest ja ehk polekski julgenud mängida, kui üks inimene poleks julgustanud. Sellele eelnes mitu ööd baaris Levist Väljas, kus käisin „DJna” aeg-ajalt tööl. Need polnud avalikud üritused ja sõpru ma sinna ei kutsunud, sest mul oli piinlik (koha pärast? enda muusika pärast?). Levika omanik andis mulle täieliku vabaduse ja mängisin seda, mida tahtsin – toona olid selleks enamasti zouk, juke ja grime.

Muusikas oluline: Katarsis ja intellektuaalsus. Veel on tähtis muusikaga kaasnev identiteet/bränding ning selle kaudu levi(tata)vad ideed ja vaated. Alati võib proovida tarbida kunsti ja muusikat vaakumis autorist eraldi, aga midagi imbub ikka läbi.

Muusikas ebaoluline: Kuulsus.

Mida mängin: Ma pole klassikaline melomaan, kes valiks ilmunud albumitest aasta lõpus 20 parimat. Minu suhe muusikaga on seotud ennekõike reivikultuuri ja selle kogemisega ning see kajastub ka mu valikus. Reivikultuuri märgisüsteem on kontekst, mille najal opereerin. Viimasel ajal tahaks mängida ainult kiirusega 170 bpm ja sealt edasi, varasemast kiiremat ja raskemat elektroonilist muusikat, nagu hardcore, terror, donk, noise ja muu sarnane. Sealjuures pole ma loobunud igasugustest veidrustest, eksperimentaalsusest ja žanrite kombineerimisest. Esitan tundmatut põrandaalust muusikat, mis on intensiivne, emotsionaalne, vahetu, rahvalik, teatraalne ja dramaatiline.

Eredaimad mängumälestused: Club Konstanet ja Club Felicity on lemmikud.

Lugu, mida mängiksin oma parima sõbra pulmas: Tõenäoliselt ma ei mängiks seal.

Koht, kus tahaksin kindlasti mängida: Tallinnas tahaksin tegelikult kõige rohkem mängida HALLis. Muidugi seal, kus on sõbrad ja inimesed, kes seda naudivad.

Guilty pleasure: Lood, mille sõnumid on šovinistlikud, homofoobsed või rassistlikud. Näiteks mõni ülihea homofoobsete sõnadega dancehall’i lugu või üks mu lemmikleibel Acc-Ess, mis esindab arvatavasti ainult mehi (kuigi anonüümsete artistide puhul ei saa kindel olla). Gabber’i ja terror’i lood, millega näib käivat kaasas natsiideoloogia või mõnel juhul väljaheidete ja kehavedelike fetišeerimine või kujutamine (viimase puhul mitte nii guilty).

Alt üles vaatan…: Artistidele halfpet/xexexe, drumloop, Mr.Peña, Ratkiller, Elysia Crampton, Brooklyn Bridge… Kõigile muusikutele ja DJdele, keda kuulan ja mängin, vaatan alt üles, ma ei oska teha seda, mida nemad teevad, ja mul pole õrna aimugi, kuidas nad seda teevad.

Viis klassikut:
Elysia Cramptoni diskograafia
DJ Rashad „Somethin ‘Bout The Things U Do” (Ft Gant-Man)
GFOTY & Spinee „Dog Food Mix 1 & 2”
Da Tweekaz „DragonDucks” (Mr.Peña Remix)
DJ Saiber Ft DJ Luibser (In Te Banda Gangrena Ft Mexicsan Style) „Colectivo The Factor Estudio”

Viis hetkekummitajat:
L.A.B. „Feel Like Crap”
KLON „Asyle”
Zoom Spirit Oni miksteip „blight caster’s newsfeed”
W00dy album „My Diary”
Estonian Hardstyle Ambassador „armastanmaluuzerit xppp”

Tehnilist: Mängin arvutist DJ-tarkvaraga, mis omal moel dikteerib stiili. Vahel käib kuni neli lugu korraga ja kordamööda vaheldumisi ning klappidest kuulamise võimalust pole. Praegu valmistun enne esinemist kodus kõvasti. Tulevikus tahaks mängijad rohkem käe ja kõrva sisse saada, siis saaks avastada teist maailma rohkema improvisatsiooni ja parema tunnetusega.

Lõppsõna: Julgustan oma üritustele ja leibelite alla rohkem naisi (ja non-binary esindajaid) kutsuma, vahel peab selle saavutamiseks pisut enam pingutama, aga tulemus on ka vastav. Nad vajavad samuti tuge, et areneda nagu kõik teised. Lugemist sellel teemal hardcore muusika skeene kohta leiab siit. EKA Galeriis tuleb märtsis näitus Rootsi muusikaleibelilt Country Music. Tulge vaatama ja kuulama, näituse avamisel toimub performance.

Kuula Personat IDA Raadiost.