Juhan Kuusi Dokfoto Keskus koostöös kohaliku kogukonnaalgatusega Loov Viljandi kutsuvad osalema tänavafotograafia välinäituse kokkupanemisel. Veel 1. septembrini oodatakse inimestelt Viljandiga seotud fotosid aastatest 1980-2021.

Askeldused Viljandi tänaval. Foto: Zbanski kino

Näitus „Väljavaade – 40 aastat tänavafotograafiat Eestis. Peatudes Viljandis” avatakse Viljandis Vabaduse platsil 17. septembril 2021. Töid oodatakse kuni kolmapäeva, 1. septembrini. Fotod tuleb saata jpg-failiformaadis (maksimum suurus 1MB) e-mailile heldi.ruiso@gmail.com, lisades ka oma kontaktandmed. Saadetud tööde hulgast valivad Dokfoto Keskuse kuraatorid ning Loov Viljandi esindajad välja näitusele minevad tööd. Valitud tööde autoritega võetakse ühendust septembri esimese nädala jooksul. Korraldajate soov on, et saadetavad fotod ei räägiks mitte ainult majadest, vaid inimestest ja nende elust antud ajavahemikus.

Dokfoto Keskuse üks populaarsemaid näituseid koostöös Fotomuuseumi ja MTÜ Eesti Tänavafotograafiaga „Väljavaade – 40 aastat tänavafotograafiat Eestis” avas läbi Eesti tänavafoto 40-aastast ajavahemikku, mis algab tinglikult 1980. aastast – sügavast Nõukogude ajast, lõpetades millenniumijärgse tänavapildiga. Viljandis tuleb näitamisele kokku 25 tööd, millele annab ilmet ajaloo kulgemine fotode vahendusel, sealhulgas läbi Viljandi enda inimeste ja nende elude.

Tänavafotograafia on Eestis teadliku žanrikasutusena aktiviseerunud alles viimase kümne aasta jooksul, ometi leidub sinna liigituvat fotomaterjali laialdaselt ka varasemast perioodist. Tänavafotograafiat võib vaadelda kui fotokunsti, kui dokumentalistikat, mis aga kõige olulisem – see on ajaloo ja kultuuriloo kunstiline väljendusviis. Tänavafotograafia vahendab juhuslikke hetki ja situatsioone avalikest kohtadest. Sageli samastatakse tänavafotograafiat varjatud pildistamisega, kuid see ei ole tingimata kohustuslik osa. Samuti on ekslik arusaam, et tänavafotograafia nõuab tingimata tänava või linnaruumi olemasolu. Fotol olev keskkond peab sisaldama jälgi inimtegevusest.

Juhan Kuusi Dokfoto Keskuse kuraatori Toomas Järveti sõnul ei hoomagi tänaval pildistavad fotograafid esmapilgul, millist ajaloolist rolli nad täidavad. „Lisaks tabavatele või jutustavatele hetkedele siin ja praegu talletavad nad inimtekkelist kultuuri nagu moodi, arhitektuuri, inimesi või linnakultuuri laiemalt tuleviku tarbeks. Loodame, et Viljandis avatav tänavafoto näitus ärgitab nii kohalikke kui külalisi haarama kaamera järgi ning jäädvustama linnaruumis toimuvat,” sõnab Järvet.

Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso sõnul teeb selle näituse väärtuslikuks kogukondlik töö, mis loodetavasti toob päevavalgele fotomaterjali, mis aitab näha ja meenutada Viljandi linnaruumi muutumist koos oma inimeste ning ajaga. „Soovime Loov Viljandi Facebooki lehel laekunud fotodest, mis kõik näitusele ei mahu, avada omamoodi fotogalerii. Kogutud materjal on kindlasti suure väärtusega järeltulevatele põlvedele, kui inimestel on taas uudishimu elada läbi ning mõista minevikku, mis on ehk ajas muutunud ning mida ise kogetud pole. Vähem tähtis pole linnakultuuri tutvustav näitus tänases ajas, kus inimesed soovivad aina aktiivsemalt kaasa rääkida, millises avalikus ruumis nad elada tahaksid ning mis neile kodu ümbruses oluline on,” räägib Ruiso.

Rohkem infot konkursi kohta leiad Dokfoto kodulehelt