Järgmisel nädalal algab teatrifestival Draama, mis on möödunud aastatel Tartu tänavad punaseid tugitoole täis laotanud, ent toimub seekord peale ülikoolilinna veel Tallinnas ja Esna mõisas. Kava on jaotatud viieks: aastaauhindade programm ehk Teatriliidu aastapreemiate laureaadid ja nominendid, kuraatoriprogramm ehk selleaastase kuraatori Peeter Raudsepa valitud lavastused, Balti Teatri Foorum ehk Eesti Teatri Agentuuri valitud Eesti omadramaturgia programm ning kaks uut nähtust: Uue Tantsu ja Vaba Lava showcase’id, viimase kuraatoriteks Oleg Lojevski ja Madis Kolk. Müürilehe teatritoimetaja Piret Karro pani isiklikust maitsest ja veel nägemata lavastustest lähtudes kokku Müürilehe valiku Draama 2015-st, mis loodetavasti aitab kaasa teatrimaratonis oma tee leidmisele.

Helen Rekkor „Üle vee”. Foto: Draama Festival

Helen Rekkor „Üle vee”. Foto: Draama Festival

Kassett, EMTA 27. lend

Kuraatoriprogrammi kuuluv „Kassett” koondab ühisnimetuse alla EMTA lavakunstikooli 27. lennu lühilavastused. Kulmu kergitama panevad pealkirjad annavad mõista, et nende noorte näitlejate ideedega tasub end kursis hoida. „Mu naist vägistati”, „Bonobodel on pohhui” ning „Osta elevant ära” teevad neile, kellele laval ja lava taga olijate nimed veel midagi ei ütle, selgeks, kes on kes ja mida ta teeb. „Kassett” etendub esmaspäeval kell 23 aadressil Jakobi 1, Tartu.

Mu naine vihastas, NO99

Samuti kuraatoriprogrammi kuuluv NO99 etendus „Mu naine vihastas” sattus mu valikusse, kuna kajab kokku tundega, mis suve lõppedes paratamatult peale tuleb – kõik on ajutine, elu on kui peotäis liiva sõrmede vahelt pudenemas. Ehk sügisesed arusaamad armastusest. „Mu naine vihastas” etendub esmaspäeval kell 21 ja teisipäeval kell 17 Tartus Vanemuise suures majas.

Tzion, Rene Köster

Rene Köster tundub Karl Saksa kõrval praegu üks kõige huvitavamaid Eesti kaasaegseid tantsijaid. Kösteri soololavastus põhineb ideel Tzionist kui vaimsest punktist, kust maailm alguse on saanud, ning tegelasest, kes on selle maailma loonud. Jätkub võitlus iseenda kui universumiga. „Tzion” on osa Uue Tantsu showcase’ist ning etendub teisipäeval kell 20 Tartus Genklubis.

Püha öö, Flo Kasearu, Oksana Tralla, Veronika Vallimäe, Marianne Männi ja Riina Maidre

„Pühast ööst” olen kuulnud niipalju, et seal vist ehitatakse laval auto, mis on juba iseenesest põnev! Lähenemistaktikaks on viie naiskunstniku (harvaesinev kontekst, kus on kohane lisada ametile soopõhine eesliide) autoetnograafiline performance korraga emaks ja loovisikuks olemise ühildamisest. „Püha öö” on osa Uue Tantsu showcase’ist ning etendub kolmapäeval kell 18 Tartus Sadamateatris.

„Püha öö” Foto: Rünno Lahesoo

„Püha öö” Foto: Rünno Lahesoo

Tõde, mida ma olen igatsenud, NO99

„Tõde, mida ma olen igatsenud” on osa Balti Teatri Foorumi programmist, kus NO99 truppi on kutsutud juhendama läti uue põlvkonna lavastaja Vladislavs Nastavševs, kes on õppinud nii Peterburis kui Londonis. Algmaterjaliks Mats Traat. Tõotab tulla tõsine teatrikogemus, ehk isegi harjumatult tõsimeelne inimestele nagu mina, kes on viimasel ajal pead tuulutanud vaid eksperimentaalse etenduskunstiga. „Tõde, mida ma olen igatsenud” etendub laupäeval kell 15 Tallinnas teatris NO99.

Üle vee, Helen Rekkor

Suvel Viinistu visuaalteatriõhtul etendunud lavastust „Üle vee” on nüüd võimalik taas näha. Jutustus Muhu saarel elanud Raissa kirjavahetusest oma pärast teist maailmasõda Inglismaal eksiilis elanud onuga tuuakse publikuni varjuteatri vormis, kus esil taas sügisesed tunded… „Üle vee” on osa Vaba Lava showcase’ist ning etendub laupäeval kell 13 ja 16 Tallinnas Vabal Laval.

Budapest, Von Krahl

Draamal on hea võimalus näha või uuesti näha Von Krahli kahe viimase hooaja üht parimat lavastust „Budapest”. Näitlejad on tugitoolideks vms. maskeerunud ja pakuvad Ungari veini! Narratiiviks idaeuroopalikult romantiline spionaažimüsteerium. „Budapest” kuulub Draama kuraatoriprogrammi ning etendub laupäeval kell 14 Tallinnas Von Krahli Teatris.

Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine, Kinoteater

Aastaauhindade programmi kuuluv toores versioon Kinoteatri „Õpetaja Tammiku rehabiliteerimisest” tõstatab teadmistekuu algusele sobivalt üles igiolulise teema õpetaajameti väärtuslikkusest. Laval mitmekülgse pedagoogikogemusega Priit Kruus, kes küsib publikult ja iseendalt: kuidas saada heaks õpetajaks? „Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine” etendub laupäeval kell 16 ja 20 Tartus Sadamateatris.

Eesti Teatri Festival Draama 2015 toimub 7.-13. septembrini Tartus, Tallinnas ja Esna mõisas. Tee oma valik Draama kodulehel.