Eesti Instituudi eestvõttel toimub 12. juunil kell 12–20 Helsingis Suvilahti kultuuritehase piirkonnas rahvusvaheline linnaruumi- ja tänavakunstifestival Prosessifestivaali, mis toob kokku tänavakunstimeistrid Eestist, Soomest, Rootsist, Prantsusmaalt, Saksamaalt ja Suurbritanniast.

Eestit esindavad festivalil Multistab ehk Signor Sick, Karma ja Pheriskoop, Lé 60 ehk Ryrerei ja Oby, Uku Sepsivart ning MinaJaLydia. esindavad Egs, Frank & Japhy, JussiTwoSeven ja Pallo. Kaugemalt sõidavad kohale Nug (SWE), 2Shy (FRA), Petro (UK) ja Flying Förtress (GER).

MinaJaLydia teos Vabaduse silla aluses tänavakunstigaleriis. Foto: Helena Läks

MinaJaLydia teos Vabaduse silla aluses tänavakunstigaleriis. Foto: Helena Läks

Festival on mõeldud neile, kes tunnevad huvi värvilise tänavakunsti vastu ning tahaks linnaruumi hubasemaks ja huvitavamaks muuta. Festival toimub Suvilahtis, mis on Helsingi kõige kiiremini arenev linnaosa. Seal asub ka Eesti Maja ning toimub muuhulgas igasuvine muusikafestival Flow.

Festivali suurim projekt on rahvusvaheline näitus „Prosessi” (Protsess), kus kunstnikud katavad vana tehasehoone siseseinad grafitiga. Näitus jääb avatuks 20. juunini.

Lisaks avatakse tänavafoto- ja koomiksinäitus, toimuvad tänavamuusikute etteasted, ingliskeelne Artist Talk ja palju muud. Avatud on tänavakunstitöötoad ning grafiti- ja teatesein, kuhu festivalikülalised saavad oma grafiti joonistada või sõnumi jätta.

Plaate keerutavad festivalil Eesti hiphop-grupi 5Loops MC-d ja DJ-d. Festivali raames toimub ka tänavakunstioksjon, millest saadav tulu läheb noorte kunstikasvatuseks.

Festivali lõpetab festivaliklubi, mis asub Suvilahtist viieminutilise jalutuskäigu kaugusel klubis Kuudes Linja. Klubiõhtul esinevad Eesti ja Soome muusikud ja MC-d: 5Loops (EST), DVPH ehk Dragan Volta ja Põhjamaade Hirm (EST) ning Kemmuru (FIN).

Kogu programmiga saab tutvuda 27. mail avaneval kodulehel ning uudistega kursis püsida festivali Facebooki lehekülje abil.