Reedel, 1. juunil esietendub Endla Suures saalis Hugo Raudsepa igihaljas komöödia „Vedelvorst“, mille lavastaja on Ingomar Vihmar ja kunstnik Illimar Vihmar.

Sander Rebane Vedelvorsti rollis. Foto: Gabriela Liivamägi

Sander Rebane Vedelvorsti rollis. Foto: Gabriela Liivamägi

Ühel kenal suvisel päeval saabub Laisavere kroonuvalla Näsnäruda tallu suur õnnesõnum: Sarve Mats, see suur vembumees ja kaaberjaan, on ära surnud ja testamendiga Näsnäruda noorperemehele Kustavile suure päranduse jätnud! Aga nagu igal õnnel, on ka sellel oma konks küljes… Kas ja kuidas Sarve Matsi saadetud õnn siiski Näsnäruda õuele jõuab ning millist rolli selles mängivad Kustavi ema Mari, saarlasest sulane Joosep, atsakas teenijatüdruk Maali, karjapoiss Eedo, Ristmetsa peremees Tanel ja tema tütar Tiiu, seda tuleb publikul aga juba teatrisaali vaatama minna.

„Praegu – sellisel edasipüüdleval ajal – on selle teksti sõnum üsna oluline ja mõtlemapanev,“ räägib lavastaja Ingomar Vihmar. „Kui me panustame kogu oma energia sellesse rahmeldamisse, siis kas meil jääb ka enda jaoks aega? Et iseendast aru saada? Edasipüüdlemine on tahtmine kellekski-millekski saada. Paremaks, targemaks, rikkamaks. Ja see tähendab, et me ei ole iseendaga sellisena, nagu me oleme, rahul. See on mingis mõttes nii depressiivne, kuigi tegemist on ju komöödiaga. Ja midagi pole teha – ükskõik, mida ka ei räägita, üks väheseid asju, mis teatris tervendada võib, on naer.“

Vedelvorst Kustavit mängib Sander Rebane. „Sanderit ja Kustavit ühendab mingisugune isepäisus ja mässumeelsus. Neis mõlemas on selline enese ja üleüldse inimese tundmaõppimise mootor sees. Peale selle on Sander laval väga võluv,“ kirjeldab peaosatäitjat Ingomar Vihmar. Teisi tegelasi kehastavad Carmen Mikiver, Jaan Rekkor, Sten Karpov, Ireen Kennik, Fatme Helge Leevald ja Lauri Mäesepp.

Järgmised etendused toimuvad 2., 7., 8., 9. ja 14. juunil ning 5. augustil Endla Suures saalis.