Kuni 22. juunini on Rahvusarhiivi filmiarhiivi ruumides avatud Aap Tepperi näituseprojekt „Neelatud aeg: 10 fotot erifondidest”. Täna, 7. juunil saab arhiivi minna säilikuid ka lähemalt uurima.

Näitusevaade. Foto: Aap Tepper

Näitusevaade. Foto: Aap Tepper

Näitus keskendub nõukogude perioodil eksisteerinud salajastele erifondidele ning nendega seotud protsessidele. Tepper läheneb ainesele loominguliselt, seades fookusesse Eesti NSV Oktoobrirevolutsiooni ja Sotsialistliku Ülesehitustöö Riiklikus Keskarhiivi (ENSV ORKA) salajastes erifondides eksisteerinud fotoalbumid ja nendes sisalduvad maastikuvaated. Kohaspetsiifiline installatiivne näituseprojekt asub Rahvusarhiivi filmiarhiivi kongides, mis nõukogude perioodil kandsid kinnipidamisasutuse funktsiooni.

Publikuprogrammis on kavas näitusel eksponeeritavate säilikute uurimine koos filmiarhiivi juhtivkonsultant Pearu Trambergiga 7. juunil kell 17:30 ning näitusetuurid Aap Tepperiga 13. juunil ja 20. juunil kell 18.

Näitusega kaasneb projekti konteksti avav ja erifondide ajalugu tutvustav trükis, milles on näitusprojekti autori Aap Tepperi, ajaloolase Peep Pillaku ning kunstiteadlase ja näituse kaaskuraatori Annika Tootsi tekstid. Näitusel on avatud lugemisnurk, kuhu on kogutud erifondide teemalised ettekanded ja artiklid, mis annavad ülevaate erifondide lahtisalastamisest ja 1980. aastate lõpul toimunud ärkamisajast arhiivinduses.

Rahvusarhiivi Filmiarhiiv asub Tallinnas aadressil Ristiku 84.

Loe näituse kohta lähemalt siit.