Frotee plaadifirma asukate elustiili juurde kuulub pidev vinüülplaatide otsimine, nende leidmine või siis (enamasti) mitteleidmine. Energiakaotuse korvamiseks pärast edukat või (enamasti) edutut plaaditrippi ei astu nad aga bussi nr. 1, et sõita Meriväljale Noa restorani ega seisa Solarise keskuses liftijärjekorras, et Komeedi kohvikusse tõusta. Kaugel sellest! Nad otsivad üles salajased-nurgatagused pirukakohad, sest teadupärast tuleb raha ju ikka plaatide jaoks hoida. Raske südame ja rasvaste näppudega – kümme hästilõhnavat saladust tulevad siit.

Bibi pagariäri. Kõik fotod: Frotee

Bibi pagariäri. Kõik fotod: Frotee

Edetabel ilmus esmakordselt Frotee kodulehel.

Kalamaja pagarikoda

Kalamaja-müüdi suuruse kohta on seal häbematult vähe kohvikuid ja pirukaärisid. Selle eest on sealne ainus ka parim kõigist. Kui esimese hooga võib hubane sisekujundus ära hirmutada – et kas siia ikka tohib tolmuste sõrmedega siseneda–, siis selle korvab ruttu nende lihapiruka maitse, singipiruka suussulavus ja pirukamarkidega eksperimenteerimine (kalkuni-seenepirukas, anyone!?).

Parimad palad: singi-juustupirukas, kanapirukas, kirsi-kreemipirukas.

Lähimad vinüülikohad: Balti jaama turg, Telliskivi kirbuturg


Bibi pagar

See pagariäri võiks olla parim, kui me poleks selle Pärnu maantee ja Luha tänava nurgal paikneva kohaga juba liialt ära harjunud. Samas näidatakse seal juba aastaid hämmastavalt stabiilset kvaliteeti. Milleks meile Michelini tärnid, kui Bibi pagari menüü on gurmeepirukaid täis: peekoni-sinihallitusjuustu, suitsukana-päikesekuivatatud tomati, porgandi-fetajuustu, metsaseene, õuna-martsipani, you name it!

Parim pala: kõik

Lähim vinüülikoht: Uuskasutuskeskus


Hiiliv vaade Keskturu pirukaputkale

Hiiliv vaade Keskturu pirukaputkale

Keskturu pirukakiosk

Keskturult leiab erinevaid pagaritooteid, nn. pirukatänavalt saab Tallinna parimat hachapuri’t, ka on seal nii õlis küpsetatud kui ka pärmitaignas pirukate kioskid. Viimane neist on oma suhteliselt lühikese eluaja jooksul legendaarseks saanud. Ühe toimetuse liikme lemmikuks nende menüüst on singi-juustupirukas, mille kõrgest kvaliteedist räägib asjaolu, et hilisematel lahtiolekuaegadel kipub just see saialine tihtipeale otsa saama.

Parim pala: singi-juustupirukas

Lähim vinüülikoht: Keskturg


Herne saiakeste pood

Herne ja Magasini tänava kant on üks ilusamaid Tallinnas, mida ei ole erinevate laadapäevadega veel ära rikutud. Samas on pirukapoode ümbruskonnas mitmeid. Nende seast on troonil Herne pood, mis võidab südameid oma värskete pirukate ja martsipani plaadikoogiga. Ja nende ukse kõrval vihmaveetorul on Marcel Prousti tsitaat prantsuse keeles. Ikkagi haritud inimesed elavad sealkandis!

Parimad palad: seenepirukas, singipirukas

Lähimad vinüülikohad: Uuskasutuskeskus, Hannese butiik


Kohvik Elsbet

Kohvik Elsbet

Kohvik Elsebet

Vanalinnast ei taha eriti keegi pirukaid osta, sest need on kas kallid, kuivad või siis räägivad kostümeeritud teenindajad neid müües sinuga 15. sajandi pseudokeeles. Elsebet asub Viru tänaval endise Gnoomi kohviku ruumides ja lähiajaloolist hõngu on nende pagaritoodetes endiselt tunda. Nende stritslis on tõesti rohkem lisandeid kui tainast ja põhimõtteliselt sama võib öelda ka pirukate kohta. Lisaks mõistlik hinnapoliitika ning plusspunktid ka kostümeeritud müüjate südantsoojendava ükskõiksuse eest.
Parimad palad: singipirukas, juustupirukas, kohupiimapirukas

Lähimad vinüülikohad: Biit, Raamatukoi


Viimsi Market

Viimsi singi-juustupirukad

Viimsi singi-juustupirukad

Kaubanduskeskused ei tohiks lugeda, aga! Esiteks – oma street credit’i säilitamiseks lammutas Viimsi market oma suure maja ära ja kolis väiksematesse ruumidesse (kahjuks läksid ka pirukad poole väiksemaks). Ja teiseks on ahjud ja kokad seal samades ruumides, nii et see on real deal! Lehttaignast pirukad on alati värsked, rikkaliku maitse ja võisisaldusega. Ka nende juustuküpsised omavad vana kooli puudutust. Vinüüle peab sealtkandist muidugi tikutulega taga otsima, aga lootust pole me kaotanud ja otsingud jätkuvad.

Parimad palad: singi-sibulapirukas, singipirukas, liköörisaiake.

Lähim vinüülikoht: Kirbukas


Leiburi pood

Leiburi tehase leiab kergelt üles lõhna järgi ja tehasepoest saab ka värsket Kirde saia osta. Pirukatabelisse jõudis see koht aga põhjusel, et Leiburi fetajuustupirukat leiab küll igast kaubanduskeskusest, aga kas te pole mõelnud, et selle sees võiks peale juustu midagi veel olla? Vot tehase omad panevadki sinna sinki ka! Soovitame külastada suvel, siis saab kõrvaloleval muruplatsil istuda, pirukaid süüa ja mahajäetud limonaaditehast peale vaadata.

Parim pala: singi-juustupirukas

Lähim vinüülikoht: Pere kirbukas


Pikri putka

Pikri putka

Kiosk Pikri peatuses Lasnamäe suunal

Kasutage nüüd kujutlusvõimet: on suvi, sõidad rattaga Tartu maantee mäest üles, siis mööda Punast tänavat Mustakivi poole, võtad Selverist külma koolajoogi ja Pikri peatuse kioskist piruka (see on kaks korda suurem kui Selveri pirukas). Hüppad uuesti ratta selga, käid Lasnamäe Uuskasutuskeskuses, ostad mõne vinüülplaadi ja väntad siis kesklinna poole tagasi. Pae pargis istud maha ja tõmbad hinge. Tundub nagu plaan? Sel suvel avas sama kiosk filiaali ka Mustakivi peatuses, kahjuks suleti see juba sügisel.

Parimad palad: singi-juustupirukas, kana-juustupirukas

Lähim vinüülikoht: Uuskasutuskeskus


Tartu Raekoja platsi pagaripood

Raekoja apteegi vastas olev ruum pole miski eriline salaurgas, sest just siia on oma peenraha toonud mitu põlvkonda tudengeid. Tundub, et pikaealisus on ka koha edu alus, sest nii ruumi sisekujundus, pirukate maitse kui müüjate kõrk olek on aastakümnete jooksul muutumatuna püsinud. Ainult vaikselt tõusvad hinnad reedavad aja kulgemist. Nädalavahetustel ja ainult pangakaardiga tulles võid pirukatest suu puhtaks pühkida. Samas juba meie vanaisasid rõõmustanud retsepti järgi valmistatud lihapirukate nimel pangaautomaadi juures ära käimine ei tundu liigselt tülikas tegevus.

Parimad palad: lihapirukas, Kevadlille küpsis

Lähimad vinüülikohad: Rüütli tänava antikvariaadid


Jaama tänava kondiitriäri

Jaama tänava kondiitriäri

Kondiitriäri Tartus Jaama tänaval

Põhiliselt eritellimuse järgi torte valmistava äri peeglitega vooderdatud esinduskauplus pakub ka laia piruka- ja koogivalikut. Labast moosipirukat pole mõtet küsima minna, aga abivalmis härra leti taga on valmis serveerima linna maitsvamaid koogikesi, beseesid ja muidugi maailma parimaid kohupiimakorvikesi. Koogi kõrvale võib tellida ka kohvi ja konjaki, ning sirvida lõputul hulgal pildialbumeid klientide poolt tellitud tortide piltidega.

Parim pala: kohupiimakorvike

Lähimad vinüülikohad: Taaskasutuskeskused, kauplus Muusa