Eile, 17. mail algas Tartu Uues Teatris Ulmefestival Monsieur Valdemari avarituaaliga. Festivali korraldab rühmitus ;paranoia publishing koos TUTiga, et avardada ulmevaldkonna mõistmist. Programmi on valitud vähetuntud kuid märgilised teosed ja autorid meie kultuuriruumi erinevatest kihtidest.

kiwa. Foto: Hanna Samoson

kiwa. Foto: Hanna Samoson

Täna on muusikaliste-visuaalsete etteastetega veel üles astumas Iggy Lond Malmborg, Gabriela Liivamägi, Tellervo Kalleinen, ning õhtu lõppeb Psühhoteegi pilli järgi, homme aga minnakse tagasi Hukkunud Alpinisti hotelli ning kogetakse muid viimsepäevareise.

Sõna ulme pakkus 1970. aastal keeleuuenduse käigus välja kirjanik Henn-Kaarel Hellat, viidates eestlase kujuteldavatele maailmadele kui unenäolistele, unistuslikele. Selles sõnas ei sisaldu kavatsetust nii nagu nt inglisekeelses fantasy‘s ega tehnitsistlikkust nagu science fiction’is.

Festivali algatajad ja osalevad kunstnikud kuuluvad põlvkonda, mis on üles kasvanud väärtulmega nagu Navigaator Pirx, Solaris, Hukkunud Alpinisti hotell, Jaan Kaplinski ja teiste kirjanike tõlgetega Stanislav Lemist ja Isaac Asimovist. See põlvkond elab ulme kuldajal ennustatud tulevikus.

Vaata festivali kava siit.

Fotod: Hanna Samoson