Samal ajal kui tudengid oma Tartusse saabumisega vaikselt ülikoolilinna elu sisse hakkavad puhuma, on aeg järjekorras kolmandaks Tartu Muusikanädalaks, mis laotab täna ja homme Tartu Uue Teatri ruumidesse ning Uuele Õuele lahti silmapaistva välismaise ning kohaliku muusikaarsenali. Tänase õhtu üheks peaesinejaks on Kongo päritolu räppar Gracias, kodanikunimega Deogracias Masomi, kes juba 4-aastaselt oma kodumaad ähvardava sõja eest Soome elama asus. Tänaseni Soomes resideeruv Gracias harib nüüd aga jõudsalt põhjanaabrite muusikapõldu. Olles teeninud sealsete muusikaajakirjanike poolt 2012. aasta paljulubavaima uue tulija tiitli, jätkab ta oma võidukäiku sel aastal Cocoa Musicu leibeli alt välja antud kauamängivaga „Elengi”, mille buriallikud biidid, tumedalt voolav atmosfäär ja sügavad aafrika trummid ei tohiks külmaks jätta neidki, kellele hiphop esimeseks koduks pole.

Gracias. Foto: Osma Harvilahti

Gracias. Foto: Osma Harvilahti

Kuidas sa räpini jõudsid?

Räpp hakkas mulle imponeerima siis, kui ma lapsena kohalikust raamatukogust Notorius B.I.G.i „Ready to Die” ja Beastie Boysi „Hello Nasty” pihta panin. Mulle meeldis väga nende kaanekujundus, sellepärast.

Mil viisil on Kongo päritolu su loomingut mõjutanud?

Kuni mu viimase albumini „Elengi” seda väga tunda ei olnud. See mõju oli senimaani pigem spirituaalne ja tõlgendasin selle nüüd läbi albumi muusikaks.

Mind üllatas „Elengit” kuulates selle žanriline mitmekülgsus. Millistest stiilidest sa ainest kogud, kes on su suurimad iidolid ning mis sind peale muusika veel inspireerib?

Üles kasvades oli 90 protsenti muusikast, mida ma kuulasin, räpp. Teised žanrid tulid hiljem. Ma arvan, et suurimaks pöördepunktiks oli see, kui ma avastasin, kui universaalne muusika on. See, kuidas ma saan teistest stiilidest detaile ja mõjusid kokku koguda ning teha nendest midagi, mis on omane just mulle.

Peale selle inspireerivad mind andekad inimesed mu ümber, kes panevad mind oma asja veel paremini tegema ja eksperimenteerima. Hetke suurimaks iidoliks pean Travi$ Scotti, igavesti aga Curren$yt.

„Elengi” peal asuvalt loolt „Slow It Down” leiab rea: „Me and rap grew apart, fuck cliches.” Mida sa sellega mõtlesid?

Paljud inimesed ütlevad, et praegu ei tehta enam head muusikat. Minu arvates tehakse hetkel head muusikat rohkem kui kunagi varem. Tänu internetile on see „kuhi”, mis hea muusika otsas istub, lihtsalt suurem, nii et suurepärase üles leidmiseks peab rohkem kaevama. Ma arvan, et antud rida tulenes ahastusest muusikatööstuses toimuva üle ja tahtsin öelda, et see võiks kuradile käia.

Millest su lüürika tavaliselt räägib?

Ma räpin teemadest, mis tulevad mu pähe seoses tunnetega, mida tekitab minus rütm. Ma ei taha end selles osas kuskile kasti panna, vaid lasta oma mõtetel minna suunas, kuhu nad parasjagu liikuda tahavad.

Sa oled teinud koostööd ka Soome rõivabrändiga CTRL ja lasknud nende alt välja omanimelise kollektsiooni. Kuidas te üksteist leidsite?

Mulle on alati meeldinud kohalikke ettevõtteid toetada ja CTRL on olnud mu lemmik juba igavesesti kaua. Peale selle aitasid nad mind mu „Gracias” EP ühe video tegemisel. See koostöö sai alguse üsna loomulikult, sest ma tean tüüpe, kes selle taga seisavad, ja mulle on alati meeldinud, mida nad teevad. Ma arvan, et bränding ei ole halb asi, kui see konkreetne bränd seda väärt on.

Mis su maailmavallutamise plaanid ette näevad?

Praegu proovin ma keskenduda oma muusikale ning areneda artistina. Ma ei taha sellelt rajalt väga kõrvale kalduda. Võtan asja samm sammu haaval… Jaapan, ma tahan sind.

Sind on nimetatud Soome üheks paljulubavamaks nooreks muusikuks. Kas surve sellistele ootustele vastata tekitab pisut ängi ka?

Üldse mitte. Inimesed ei saa alati aru, et artist ei ole see, kes neid tiitleid endale ise külge paneb. Mul ei ole midagi öelda, kui meedia sellised asja ringlusesse laseb. Ärge saage minust valesti aru – ma olen nende tunnustuste üle väga õnnelik, aga ma üritan keskenduda oma muusikale ning muu, mis sellega kaasneb, on lihtsalt plussiks, et ma jõuaksin sinna, kus ma olema pean.

Millisena sa praegust Soome hiphop-skeenet näed?

Räpp on praegu Soomes väga suur asi. Enamasti just soomekeelne räpp. Inglisekeelne kraam on hetkel pigem väike kõrvalžanr.

Gracias astub Tartu Uues Teatris lavale kell 01.00.

Tartu Muusikanädala üritus Facebookis.