16.-17. augustil 2013 toimub Paide Vallimäel esmakordselt arvamuskultuurifestival, kus arutatakse erinevaid Eesti olevikku ja tulevikku puudutavaid küsimusi. Ettevõtmise eesmärk on luua Eestis avatud, kogu ühiskonda kaasav ja poliitiliste eesmärkideta arvamuskultuuri ja kodanikuharidust arendav kohtumispaik.

Pooleteise päeva jooksul peetakse Paide Vallimäel üle 40 arutelu. Võimalus on teadmisi saada arutluskultuuri arendavates õpitubades, kõneleda vaba mikrofoni alal või üles astuda vabal laval, kus arvamust saab avaldada kas muusika, luuletuste, etendus- või tegevuskunsti vormis. Festivalil on 19 erinevat ala, mille hulka mahuvad lisaks arvamuslavadele väiksemate grupiarutelude alad, lasteala, raamatuvahetus, maailmavaatekohvikud ning piknikuala.

Arvamuslavadelt leiab teiste hulgas arutelu, mis on Eesti mõte; vahetatakse mõtteid, kuidas ühiskonnaelus kaasa lüüa, mis saab Euroopast, kas alkoholisõltuvuse juured on kultuuris, kuidas luua koolides kiusamisvaba keskkkond ja kui kallis on vaesus. Sõna saavad üle 120 kõneleja eri eluvaldkondadest üle Eesti, teiste seas Artur Taevere, Eiki Nestor, Indrek Treufeldt, Jaak Prints, Kaja Kallas, Mare Pork, Mihhail Lotman, Roy Strider, Tarmo Jüristo ja mitmed teised.

Liiva sõnul sündis arvamusfestivali idee inspireerituna Almedaleni nädalast, mis leiab juba 45. aastat aset igal aastal Visbys Rootsis. „Tundsin Almedalenil tunnet, nagu olen kogenud mõnel suvisel kultuurifestivalil, selle vahega, et lavadel ei kõla mitte muusika, vaid ühiskonna arengu teemal kaasa mõtlevad, kõnelevad ja kohati ka südant valutavad ärksate inimeste mõtted – sõltumata nende päritolust või ametist.”

Eesti Väitlusseltsi juhi Margo Loori sõnul on Eestis väga vähe sündmusi, kus osalevad ühtaegu nii mõtlejate paremik kui ka aktiivsed kodanikud, nii vabaühendused kui ka erakonnad; kus kohtuvad erinevate tegevusvaldkondade esindajaid – riigiasutused, vabaühendused, kultuuritegelased, erakonnad, ettevõtjad, ülikoolid, meediaväljaanded, katusorganisatsioonid. „Eestis on vähe sündmusi, kus pääsevad esile uued kõnelejad ja mõtlejad erinevatest valdkondadest. Uutele mõtetele ja uutele kõnelejatele platvormi loomine on üks selle ettevõtmise juhtideedest,” selgitas Loor.

Arvamusfestivalilt ei puudu ka kultuuriprogramm koos näituste ja kontsertidega. Festivali esimese päeva õhtul astuvad arutelude lõppedes Paide Raekojas üles Johansonid, linna keskväljakul algab noorte rokkmuusikute katusekontsert ja Vallimäel näidatakse öökino. Paide kultuurikeskuses on võimalik vaadata Tartu Kunstikooli diplomandide töid ning galeriis Walge osa saada Flo Kasearu näitusest ja vaadata Vallitornis Marge Monko videokunsti. Festivali vabal laval on oodatud arvamuse väljendamise kõik loovad ja kunstilised vormid.

Arvamusfestivalile ja õpitubadesse saab registreeruda veebilehel ja lisainfot vaadata ettevõtmise Facebooki lehelt, kust saab infot ka festivali majutusvõimaluste ja telkimisala kohta.