Homme, 16. mail kell 19.00 avatakse nimekas Berliini galeriis Werkstattgaleries Jaan Toomiku isikunäitus „Messages from Reality III”, mille on kureerinud Eesti kultuuriesindaja Berliinis Harry Liivrand. Oma esimesel Berliini isikunäitusel eksponeerib Jaan Toomik videotöid ja maale, sealhulgas spetsiaalselt selle näituse jaoks valminud uusi suureformaadilisi figuratiivseid teoseid.

Kuraator Harry Liivranna sõnul modelleerib Toomik figuraalsetes kompositsioonides psüühikat ja inimlikke igatsusi. „Kujutades oma maalidel sageli iseennast ja oma nägu, põrmustab ta taas arvamuse, et autoportree on midagi ilusat ja salongilikku. Berliinis, oma ühel kõige isiklikumal näitusel, võtab kunstnik vaatluse alla enese alateadvuse hämarad alleed. Ego, libiido, füüsiline vananemine, eksistentsi probleemid, tungid, maskuliinsus, seksuaalsed fantaasiad põimuvad suurtel neoekspressionistlikel lõuenditel omavahel mingis painajalikus ringtantsus. Kui Toomik šokeerib, siis sooviga panna inimesed mõtlema elusaatuse üle, nende poolte üle, mida me hoiame hea meelega vaid enda teada,” avab Liivrand Berliini näitusel eksponeeritud teoste tausta.

Jaan Toomik on rahvusvaheliselt tuntuim ja auhinnatuim eesti kunstnik. Ta on osalenud näiteks Sao Paulo biennaalil (1994), Manifesta 1-l (1996), Veneetsia biennaalil (1997, 2003), neljandal Berliini biennaalil (2006) ning võitnud žüriipreemia Oberhauseni lühifilmide festivalil (2008). Praegu töötab Toomik Eesti Kunstiakadeemias maaliprofessorina ning lõpetab oma esimest mängufilmi.

Jaan Toomiku „Untitled 2002”: