Homme, 19. oktoobril kell 17.00 on kinos Artis võimalus kohtuda Iisraeli režissööri ja stsenaristi Arik Kapluniga, kes näitab ja kommenteerib oma filmi „Yana sõbrad” („Ha-chaverim shel Yana”).

Kaader filmist „Yana sõbrad”

Kaader filmist „Yana sõbrad”

Juba 2000. aastal PÖFFi raames ning pisut hiljem kinolevis linastunud romantiline komöödia portreteerib humoorikalt ja empaatiliselt Venemaalt Tel Avivi kolinud noore abielunaise Yana katsumusi üksinda hakkama saada ja ellu jääda poliitiliselt keerulises, keeleliselt mõistetamatus ning hingeliselt lohutus olukorras. Õnneks aga on Yanal sõbrad – korterinaaber Eli ja Venemaalt Iisraeli kolinud juutide kogukond oma kiiksude ja pahedega.

Iisraelis algul pahameelt tekitanud „Yana sõbrad” võitis 11 rahvuslikku filmiauhinda ja mitmeid festivalipreemiaid, sealhulgas tunnistati nimiosalist kehastanud Evelyn Kaplun parimaks näitlejannaks Karlovy Vary Filmifestivalil. Teistes osades Nir Levy, Vladimir Friedman, Shmil Ben Ari, Mosko Alkalai, Dalia Friedland jt. Film linastub heebrea ja vene keeles, eesti- ja venekeelsete subtiitritega.

Oma debüütfilmiga „Yana sõbrad” tähelepanu ja tunnustust pälvinud režissöör ja stsenarist Arik Kaplun on lisaks filmitegija ametile olnud tegev õppejõuna juba 30 aastat. Ta on teinud koostööd mitmete nimekate stsenaristide ja produtsentidega ning õpetab stsenaristikat ja toimetamist mitmetes Iisraeli filmikoolides ja juhtivates ülikoolides üle maailma.

Tallinnas osaleb Arik Kaplun eksperdina Eesti Filmi Instituudi eestvedamisel toimuval stsenaariumitoimetajate koolitusel. 15 osaleja hulgas on nii tegevstsenariste ja toimetajaid kui ka Balti Filmi- ja Meediakooli stsenaristika eriala üliõpilasi. Koolituse eesmärk on tõsta stsenaariumi toimetamise taset Eestis ja õppida Iisraeli filmitegijate kogemustest, mida lisaks Arik Kaplunile jagavad ka stsenaariumiekspert Ronit Weiss-Berkovitz ja Iisraeli Filmifondi juht Katriel Schory.

Vaata Artise programmi siit.