Sel pühapäeval, 29. juunil jõuab New Yorgis algaval jalgrattafilmide festivalil Bicycle Film Festival esmakordselt välispubliku ette Eesti režissööri Jaan Tootseni dokumentaalfilm „Velosoofid”, suundudes seejärel koos festivaliga tuurile üle maailma.

Valdur Mikita filmis „Velosoofid”

Valdur Mikita filmis „Velosoofid”

Kokku jõuab Tootseni linateos koos festivaliga 28 suurlinna. USAs ootavad pärast New Yorki ees San Diego, Portland, Miami, Los Angeles, Austin, San Francisco, Sacramento, San Sebastian. Ka toimub festival Moskvas, Helsingis, Stockholmis, Varssavis, Bogotas, Istanbulis, Lissabonis, Madriidis, Firenzes, Milanos, Mexico Citys, Guadalajaras, Buenos Aireses, Santiagos, Sao Paulos, Quebecis, Kaplinnas, Hong Kongis ja Tokyos.

Varasemalt on BFFi rändprogrammi kuulunud kaks Eesti filmi: „Simple Dream” (2011) Tartu noore trikiratturi Kristjan Aasmäe unistusest ja samuti Simple Sessionil naistrikiratturitest rääkiv „Sister Session” (2012).

Film „Velosoofid” vaatleb nii jalgrattafilosoofe, üksikuid kulgejaid, kelle jaoks mängib jalgratas olulist osa nende loometegevuses, kui ka inimesi, kes igapäevaselt kasutavad jalgratast lihtsalt sõiduvahendina ja tunnevad ennast kõige paremini öiste rännakute ühist sõidurõõmu jagades. Hoogsa ja rattasõidule innustava filmi keskmes on tänaseks kolm hooaega mööda Tartu ja Tallinna tänavaid pedaalinud linnaratturite massisõit Tour d’ÖÖ ning selle korraldajad. Rattateemadel filosofeerivad filmis bioloog ja rattaentusiast Fred Jüssi ning kirjanik Valdur Mikita. „Kui Tiibeti mungad oleksid leiutanud jalgratta, siis oleksid nad seda eelkõige kasutanud meditatsioonivahendina,” mõtiskleb Mikita filmis.

Filmifestivali mentori, rattaradikaali Brent Barburi õnnelikult lõppenud kokkupõrkest bussiga sündinud Bicycle Film Festivali ideeks oli ja on ülistada jalgratast kui linnaga seotud subkultuure ühendavat nähtust läbi muusika, kunsti ning filmi. New Yorgist 2001. aastal alguse saanud BFF on tänaseks levinud üle maailma ning kujunenud igas toimumiskohas pisut erinäoliseks üritusteks. Nii peetaksegi festivali üheks olulisemaks linnarattasõidu katalüsaatoriks pajudes suurlinnades üle maailma, tuues omavahel kokku rattainimesed väga paljudest loomingulistest valdkondadest. Festivali külastab igal aastal ligi pool miljonit inimest.

2011. aastal toimus festival Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi raames koos Tallinn Bicycle Weekiga esmakordselt ka Eestis.

„Velosoofid” tele-esilinastus 11. detsembril ETVs, pooletunniste tõsielufilmide sarjas „Eesti lood” ning jooksis koostöös Tallinn Bicycle Weekiga Kinos Sõprus.