Jooneülene ruum

Täna, 2. veebruari õhtul kell 18 avatakse Hobusepea galeriis Giulia Landonio, Johanna Greta Mölderi, Ann Pajuväli ja Irma Isabella Raabe ühine näitus „Jooneülene ruum”.

Täna, 2. veebruari õhtul kell 18 avatakse Hobusepea galeriis Giulia Landonio, Johanna Greta Mölderi, Ann Pajuväli ja Irma Isabella Raabe ühine näitus „Jooneülene ruum”.

Foto: press

Foto: press

Näituse ajaks muudavad Eesti Kunstiakadeemia graafika magistrandid galerii näiliselt elamiskõlblikuks korteriks, mis koosneb justkui kõigest tavapärasest kodu juurde kuuluvast. Ent ometigi pole päris selge, kas tegu on vanalinna Airbnb korteri, värskelt renoveeritud kontori või kontseptuaalse mööblipoega. Pigem on tegu ruumiga, mis püüab olla ruum – ruum, mis on saamises – ruum, mis on tuuril – jõudmata ealeski päriselt kusagile kohale. Näitusega simuleeritakse düstoopilist tõejärgset ruumi, kohta, mis on samaaegselt nii avalik kui privaatne, virtuaalne ja füüsiline, kus kõlavad helid ja kajad, kuid puudub inimene.

Mida teha aga kõige sellega, mis ei mahu joonele ega paigutu etteantud riiulisse? Kuhu paigutada inimlikud kinnisideed, hirmud, ärevused, soovid – sisekõne, mis täidab meeli? Taoline ruumi hõivamine tekitab ettearvamatuid nihkeid, kus asjad ei funktsioneeri enam nii, nagu võiks eeldada, vabad assotsiatsioonid realiseeruvad, piinlikud pihtimused ja kõrvalekaldumised on lubatud, ning irratsionaalsus on ainuke reaalsus.

Näituse igal pühapäeval toimub lisaks programm, mis pakub „tõejärgsele” olukorrale vastukaaluks kohtumispaika erinevatele hääle, sõna ja kuulamisega seotud tegemistele.

Veebruari esimesel pühapäeval loevad oma loomingut Värske Rõhu autorid Margit Lõhmus, Kristjan Haljak, Eileen Änilane, Anne Kaare ja Kristel Birgit Pottsepp. 12. veebruaril toimub Riina Maidre töötuba. 19. veebruaril esitab oma luulet Piret Karro, Kadi Estland räägib oma veebiraamatust „Curriculum Vitt” ning Margit de Säd teeb kuulamissessiooni.

Näitus jääb avatuks 20. veebruarini 2017.

Üritus Facebookis.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Avangard Galeriis on avatud Tõnis Vindi graafika- ja plakatinäitus
Foto: Urmas Saard
,
1 min

Avangard Galeriis on avatud Tõnis Vindi graafika- ja plakatinäitus

Pärnus asuvas Avangard Galeriis on 10. veebruarini avatud Eesti kunsti geomeetrilis-sümbolistliku koolkonna ellukutsuja ja juhtfiguuri Tõnis Vindi näitus 1970.-1990. aastatel loodud graafika ja plakatikunstiga.
„Kunstnike ruumid. 16 stuudiovisiiti” ehk Kus töötab kohalik kunstnik?
Anu Vahtra stuudio. Foto: Kristina Õllek
Anu Vahtra stuudio.
,
2 min

„Kunstnike ruumid. 16 stuudiovisiiti” ehk Kus töötab kohalik kunstnik?

Täna, 24. jaanuaril kell 19 esitletakse ARSi majas Rundumi projektiruumis Merilin Talumaa ja Annika Tootsi koostatud ning Kristina Õlleku fotodega varustatud intervjuuraamatut „Kunstnike ruumid. 16 stuudiovisiiti”.
Miks mulle meeldib mõelda Jüri Ojaverist?
Jüri Ojaver „Lase mind maha“ (2017). Foto: Epp Kubu
Näitusevaade.
7 min

Miks mulle meeldib mõelda Jüri Ojaverist?

Kui vanemad kunstnikud on teinud kunsti hästi, julgenud otsida ja kõhelda ning ajanud ausalt oma imelikke asju, siis pean seda legendaarseks. Ojaver on legend, kirjutab Mihkel Ilus Sirbis.
Müürileht