Täna õhtul koguneb veidra elektroonilise muusika armastaja Uue Loomingu Majja ehk ULMa Dieskole, kus astuvad üles metalse, mürase ja suitsuse lo-fi saundi kunnid duost Rezzett ning oma debüütlaivi teevad ka Ajukaja & Ats, kellelt uurisimegi, millega nad seni on tegelenud.

Foto: press

Teie viimase EP „Maha” kirjelduses on loetletud kärnkonni, ööliblikaid ja vihmausse. Palun selgitage, mis keskkonnas ja kuidas need mõtted ja lood sünnivad? 

Ats Luik: Nojah, selle tutvustava teksti kirjutas plaadifirma Porridge Bullet pressiboss Nestor, kes ühtlasi ütles seal, et teeme Rauliga muusikat suitsusaunas… Reaalsuses oleme kahjuks või õnneks tavaliselt oma kesklinna stuudios, kui lugusid salvestame. Ümberringi on siin muidugi inspiratsiooniallikaid kõvasti – maast laeni pappkastide virnad, stuudionaabri vetsupott, samas ka hunnik masinaid ja juhtmeid. Ja üks uhke plaadikogu, mida puhkehetkel suvalisest otsast sirvida ja peale panna. Need paar tuhat plaati kolivad paraku varsti oma koju ära. 

ULMis toimuval peol on tegemist teie debüütlaiviga. Miks alles nüüd? 

Raul Saaremets: Sest alles nüüd. 

Muusikat teete te enda sõnul vanadel ja vaevu töötavatel masinatel. Mis piirangud see teile seab ja mida juurde annab? 

A.L.: Jah, masinad meie stuudios on aeg-ajalt ikka katki, ei taha tööle hakata või vilisevad niisama. Aga kui väga vaja, siis stuudionaaber Jackson Bailey oskab neid kohe ka parandada. Ma ei ole ise enne siia stuudiosse kolimist eriti muusikat teinudki, nii et need Rauli vanad masinad tunduvad täitsa tipp-topp. Mõned üksikud aparaadid olen siiski ka ise lauale toonud, need ka umbes neljakümne aasta vanused. 

R.S.: Ei sea mingeid piiranguid. Juurde annab meie oma saundi. Oleme meeletult originaalsed. 

Juba mõnda aega on teil Charlie Bonesi Do!! You!!! Radios oma saade. Kuidas te selle diili otsa sattusite ja mida mängite? 

A.L.: See pakkumine tuli vana sõbra Jon Rusti kaudu. Esimese saate põhjal pakkus Charlie meile algselt varahommikust saadet, mis oleks eetris enne tema hommiku-show’d. Hetkel oleme eetris üle nädala kolmapäeviti meie aja järgi 20–22. 

R.S.: Mõned spetsiaalid oleme teinud – Uku ja Marynel Kuut ning Crow44. Üldiselt kõlab saates meie sensuaalsem pool. Ei pauguta liiga ja kuulajat põhjuseta ei kiusa. 

Mulle tundub, et teie muusika on eriti hinnatud ka välismaa melomaanide hulgas. Kust maailma otstest te tagasisidet saanud olete? 

A.L.: Ei tea! 

R.S.: Tore, kui nii tundub ja meeldib. Muusikat teeme siiski eelkõige iseendale. 

Millal teid veel laivis näeb? 

A.L.: Septembris Belgias toimuval festivalil Meakusma. Loodetavasti enne seda mitte kusagil. 

R.S.: Meakusma on umbe uhke festival.