Juba järgmisel nädalavahetusel, 16.–17. juunil avab festivalisuve FLEX FEST, mis toimub sel aastal Krulli kvartalis. Üles astuvad briti räppar Central Cee, soome eurolaulja Käärijä, rootsi rühmitusest Drain Gang tuntud Bladee jpt. Puhusime juttu FLEXi peakorraldajate Tigran Voskonjani ja Sasha Mirsoniga, kes räägivad ürituse evolutsioonist lähemalt.

Tigran Voskanjan ja Sasha Mirson. Foto: flexgang

Rääkige natuke FLEXi ajaloost ja evolutsioonist. Kuidas on see jõudnud sinna, kus see praegu on?

Tigran Voskanjan: Oleme läbinud pika teekonna, mille vältel oleme proovinud alati mõelda välja midagi uut ja jääda loominguliseks. Esimene FLEX toimus 02.12.2016 sellises kohas nagu Buddha Lounge. Käisin tol ajal veel gümnaasiumis ning mina ja Sasha võtsime kampa enda sõbrad, et teha pidu sellise muusikaga, mida me ise kuulasime. Arvasime, et tuleb lihtsalt häng sõpradega, aga kohale tuli üle 500 inimese. Koht ise mahutas ainult 200 ehk suurem osa peost toimus õues parklas. Pärast seda saime aru, et meil on vaja suuremat ruumi ning hakkasime liikuma ühest kohast teise, kuni maandusime klubis D3.

Sasha Mirson: Esimene pidu oli täielik DIY-projekt. Võtsin oma väikse DJ-puldi ja kaks väikest kõlarit. Viis päeva enne tegime Facebooki ürituse, kuhu kirjutasime tutvustuse asemel lihtsalt muusikavaliku, mis seal kõlada võiks. Üllataval kombel inimesi kõnetas see. Idee tulenes sellest, et meil ei olnud mingit suurt plaani alustada koheselt üritustesarjaga. Buddha Lounge’i omanik lihtsalt pakkus meile üht kuupäeva ja otsustasime minna sellega, mida nii meie kui meie sõbrad kõige rohkem kuulavad. Eesmärk oli tunda ennast hästi, et iseendal oleks lõbus. Nimeks sai FLEX, sest sõna flex’ima oli tol ajal kõige enam levinud sõna räpis. See tähendab enda demonstreerimist, et kuidas sa oled ja liigud, mida kannad jne. 

Kuidas iseloomustaksite te FLEXi karakterit?

Tigran: Innovatiivne, kunstiline, alternatiivne mainstream.

Sasha: See on inimene, kes jälgib trende. Ta on huvitatud moest ning tänapäevasest muusikast ja eriti just räpist. Inimene, kes teeb teadlikke valikuid. Me muidugi ei piira seda ainult kindlatele inimestele. See on kõigile, kes on huvitatud tänapäevasest kultuurist ning tahavad ajaga kaasas käia. See võib tunduda pealiskaudne, kuid tegelikult on selle juures kõige tähtsam, et inimesed kogeksid üksteisega koosviibides võimsaid emotsioone ja lõbutseksid. Seda saavad tunda ja sellele kaasa elada kõik, kes FLEXile satuvad. 

Festival toimub Krulli kvartalis, mis kujuneb varsti ilmselt uueks hot spot’iks. Mis pani teid Krulli kasuks otsustama?

Tigran: Rohkem artiste ja veel suuremad artistid. Festivali planeerimise ajal saime aru, et eelmise aasta alast meile ei piisa ning hakkasime vaatama kohtade suunas, mis pakuvad ruumi kahele lavale. Krulli kvartal sobis meie festivali jaoks väga hästi ning läks kokku meie visiooniga. 

Sasha: Krulli kvartalil on ideaalne atmosfäär, kus FLEX FEST võiks toimuda. Veidi maha jäetud, veidi industriaalne, grafiteid täis. Kuna meie muusikaliseks suunaks on just värske muusika, siis on ideaalne teha festivali ka värskes lokatsioonis. Telliskivi piirkonnas toimub juba niigi palju, ent saame nüüd uue asukohaga seda kaarti veidi laiendada ja inimesi üllatada. 

Millised on suuremad peavalud, millega festivali korraldades kokku puutute?

Sasha: Et päevas on liiga vähe tunde. Teeme väga palju asju ise, mis annab festivalile küll isikliku stiili, kuid nõuab ka omajagu palju aega. 

Mis on teie kõige eredamad mälestused seoses FLEXiga?

Tigran: Kindlasti eelmise aasta FLEX FEST. Kaks päeva meie lemmikmuusikat – kohalikest staaridest maailmatasemel legendideni. Oli väga äge näha enda festivalil Yung Leani live’i, kuna olen kuulanud teda kooliajast saati. bbno$i live oli ka väga äge – väga hull energia ja vibe. Ta on äärmiselt sõbralik ja tore inimene, kellega oli meeldiv rääkida ja festivali ajal igasugust pulli teha. Aga kõige rohkem üllatas ikkagi publik, sest me teadsime, et tuleb palju inimesi, aga inimeste arv oli kohapeal ikkagi jõhker. See energia ja vibe, mis nad näitasid oli pöörane.

Sasha: Oleme FLEXi juba nii kaua teinud, et häid mälestusi on palju. Kogu FLEXi tegevus on olnud täis suuri emotsioone. Iga kord, kui me poistega esineme ja sa tunned seda klikki, et meie ja rahva vahel tekib sünergia. Tegelikult iga kord, kui näed rahvast muusikat nautimas, tekib see õige tunne. Kui rääkida konkreetselt FLEX FESTist eelmisel aastal, siis kõige maagilisem hetk oli seotud Elroni rongidega. Kui rongid sõitsid mööda ja juhid tuututasid ning lehvitasid artistidele. Eriti kustumatu mulje jättis see Yung Leanile, kes ütles, et FLEX FEST oli tema eelmise aasta üks parimaid esinemisi ning ka minu meelest oli see kõige eepilisem asi, mis ma Eestis olen näinud. 

Kuhu edasi? Kas kiiremini, kõrgemale, kaugemale?

Tigran: Tahame, et FLEX oleks maailmatuntud bränd nagu Supreme, Rolling Loud või Boiler Room. FLEX FEST ja FLEXi bränd peavad saama kuulsaks üle kogu maailma, sest me tahame, et kõik noored oleksid kursis tänapäeva muusikaga, kultuuriga ning moega. 

Sasha: Kindlasti jätkame FLEXi liikumise kasvatamist. Suundi ja mõtteid on palju, aga kui ma need siin ja praegu avaldaksin, kaoks publiku jaoks üllatusmoment.

Üritus Facebookis

Rohkem infot leiad FLEX FESTi kodulehelt