Oktoobrikuus toimuvad juba 26. korda soome-ugri rahvaste kultuurile pühendatud hõimupäevade üritused. Kavas on hulk kontserte, konverentse, kirjandusõhtud ja muid temaatilisi üritusi üle Eesti. Traditsioonilised hõimupäevade filmiõhtud toimuvad Tallinna kinodes Artis ja SuperNova. Kinos Artis on hõimupäevade filmiseansid 9.–13. oktoobril.

„Olga – minu sõpradele”

„Olga – minu sõpradele”

Hõimupäevade filmiprogrammi ja kogu üritustesarja avalöögina esitletakse 9. oktoobril kinos Artis Lennart Meri soome-ugri rahvaste filmientsüklopeedia uut, täiendatud väljaannet. Linastub restaureeritud dokumentaalfilm „Liivlaste lood”.

Reedel, 10. oktoobril kell 16.00 linastub saami režissööri Paul Anders Simma dokumentaalfilm „Olga – minu sõpradele”, mille nimitegelane veetis ihuüksi tundras 177 päeva, oodates kevadet ning valvates põhjapõdrakasvatajate varusid ja sõiduvahendeid. Film viib meid koos Olgaga retkele läbi lagunenud Lapimaa – koha, kus on raske elada elamisväärset elu, aga mis siinse kaamerasilma läbi paistab kauni ja kummalise kohana. Filmi peaoperaatoriks oli Eestist Elen Lotman, kes kohtub enne seanssi ka publikuga.

Nädalavahetusel, 11. ja 12. oktoobril kell 16.00 on kavas Soome režissööri Klaus Härö esimesed mängufilmid. Härö on möödunud suvel põhiliselt Haapsalus üles võetud uue Eesti-Soome koostööfilmi „Vehkleja” režissöör. Laupäeval linastuva mängufilmi „Nähtamatu Elina” peategelaseks on 9-aastane Elina, kes kuulub Põhja-Rootsis soomlastest vähemusse. Kui tema kooli tuleb uus karm rootslannast õpetaja, kes keelab soomlastel oma emakeele kasutamise, astub tüdruk võitlusse ebaõigluse vastu. Pühapäeval jõuab ekraanile mängufilm „Emadest parim”, mille tegevus toimub Soome Talve- ja Jätkusõja ajal, mil rohkem kui 70 000 soome last viidi sõjapakku Rootsi. Nende laste saatust näeme 9 aastase Eero silmade läbi. Filmis üht peaosa kehastanud Maria Lundqvist sai oma osatäitmise eest 2005. aastal Soome parima naisnäitlejana Jussi auhinna ning tunnistati samal aastal ka PÖFFil parimaks naisnäitlejaks. Mõlemad Klaus Härö filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega.

Esmaspäeval, 13. oktoobril kell 17.00 jõuab ekraanile udmurdikeelne noortefilm „Pesa”, mis on valminud käesoleval aastal. Selle peategelased on tänapäeva Udmurdimaa noored ja vanad. Film kõneleb pealinna siirdunud noorte udmurtide valikutest kiire edu ning traditsioonide ja emakeele vahel. Filmi käsikirja autoriks on udmurdi kirjandus- ja kultuurielu värvikas esindaja Darali Leli. Film linastub udmurdi keeles, eestikeelsete subtiitritega.

Hõimupäevade linastused Artises on tasuta. Pileteid saab kassast välja võtta linastuse päeval.