Seoses oktoobris toimuvate kohalike omavalitsuste valimistega pani Müürileht sel aastal kandideerivatele erakondadele, valimisliitudele ja üksikkandidaatidele teele küsimused, mis puudutavad sotsiaalhoolekannet, keskkonda, linnaruumi ning kultuuri Tartus ja Tallinnas.

Edward von Lõnguse teos  „Alasti keiser" (2015) Tartus. Sama teos pesti Tallinnas seinalt maha. Foto: Ivo Kruusamägi

Edward von Lõnguse teos „Alasti keiser" (2015) Tartus. Sama teos pesti Tallinnas seinalt maha. Foto: Ivo Kruusamägi

Miks on Tartus tänavakunst lubatud, kuid Tallinnas nähakse seda hoopis millegi kahjulikuna?

Eesti Ellujäämise Erakond (vastas Raivo Orgusaar)
Siin jääb arusaamatuks, kas jutt käib grafitist või muul viisil esitatavast kunstist, tänavakinodest, hooviteatritest või millestki muust. Igatahes saab seda kõike hakata korraldama iga asumi enese siseselt, asumite endi algatustena, millele mistahes omavalitsus vaid abikäe peaks ulatama.

Reformierakond (vastas Yoko Alender)
Tallinnas saab, kui oled Keskerakonna kandidaat, lausa seaduse vastaselt ja linna raha eest nn tänavakunsti teha, viitan siin Sultsile ja Linnahallile – millegipärast kadus siin senine Tallinna null-tolerants. Ja kas see ka kunst oli jäägu targemate otsustada.

See, mis Tartus toimub, on äge, tänavakunst on osa linna identiteedist ja vaimust, alati sinna minnes on midagi uut avastada. Mulle meeldib. Meeldib kõik, mis on kaval, paneb mõtlema, on konteksti osas tundlik. Samas käib tänavakunstiga kaasas teatav normide, piiride katsumine, võibolla kõike ei peagi seaduse raamidesse suruma. Eile oli ka Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus hea näide sellest: Telliskivi Loomelinnakus F-hoone kõrval musta saali ümberehituse ajal oli öösel tekkinud esifassaadile värske von Lõnguse töö, Telliskivi arendaja ja restoranipidajate koostöös ehitus peatati ja enne seina lammutamist „päästeti” Lõnguse teos kolm tonni kaaluva seinatükina. Eks näis, mis temast nüüd edasi saab.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond (vastas Siim Tuisk)
Kindlasti ei laseks sotside linnavalitsus sarnaselt praeguse võimuga maha pesta ja üle värvida näiteks von Lõnguse teoseid ja muud kõrge kvaliteediga tänavakunsti. Eraldi küsimus on muinsuskaitse all olevatel hoonetel paiknevad pildid, siin tuleb vaadata iga konkreetset olukorda eraldi ja leida mõistlikke lahendusi. Tänavakunsti võiks olla palju rohkem, oleme selle osas mõelnud nii suurte muralite toetamisele paneelmajade rajoonides kui ka tänavate rekonstrueerimisel väikevormidele sobivatele pindade loomisele. Alustama peaks aga koostööst tegijatega, oleks au näha Stencibility tasemel asja iga aasta Tallinnas toimumas. Selles osas oli hiljuti lõppenud Mextonia hea algus.

Valimisliit Meie Tallinn (vastas Maria Kaljuste)
Tänavakunst ei ole õiges kohas õigel ajal sugugi kahjulik – ka kunstnike tasemes on suuresti küsimus. Kindlasti on oluline, et see ei rikuks teisi väärtusi vaid oma eksistentsi tõendamiseks.

Eestimaa Rohelised (vastas Aleksander Laane)
Ilmselt siis Tartus osatakse sodimise ja kunsti vahel vahet teha – ja ehk on seal ka sõnatut kokkulepet, kus midagi teha võib, paremini peetud. Ma julgustaks linnavalitsust olema proaktiivsem – omanikega peaks kokku leppima hooned ja pinnad, kus tänavakunst oodatud on. See ei peaks olema Vanalinnas.

Erakond Isamaa ja Res Publica Liit (vastas Henrik Aavik)
Tänase Tallinna nägemust ei oska kommenteerida, meie nii ei arva. Samas ei saa ka väita, et juba täna tänavakunsti ei toimu. Vanalinna ei saa läbida heli- ja liikumiskunstnikke kuulmata ja nägemata, gräfitit toimub ka Telliskivis, Pelgulinnas ja mujalgi. Kokkuleppel saab ju juba täna kõike teha. Muinsuskaitseobjektide ülevõõpamist ei toeta ka IRL.

Valismisliit Vaba Tallinna Kodanik (vastas Õie-Mari Aasmäe)
Tänavakunstil ja tänavakunstil ka vahe, on lihtsalt sodimist, mida peetakse ka tänavakunstiks, ja on ka seda, mis tõesti selle mõiste alla käib. Võimalik, et Tallinnas lihtsalt ei ole viitsitud enda jaoks mõtestada selle mõiste tähendust ja panna paika reeglid. Nagu ikka, on kõige lihtsam keelata ja kahjulikuks kuulutada, kui teema läbi mõelda ja endale sobilikku soodustada/lubada.

Müürileht ei saanud tagasisidet Keskerakonna Tallinna esinduselt, Eesti Konservatiivselt Rahvaerakonnalt, Valimisliidult Metroolinn, Eestimaa Ühendatud Vasakaparteilt ning Savisaare Valimisliidult ja Tegusalt Tallinnalt.