Sel reedel, 15. aprillil kell 18 avatakse Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis näitus Köler Prize 2016. Selleaastasele kaasaegse kunsti auhinnale on nomineeritud Art Allmägi, Krista Mölder, Kristi Kongi, Laura Põld ja Raul Keller.

Visuaal: EKKM

Visuaal: EKKM

Köler Prize on 2011. aastal EKKMi asutatud auhind, millega soovitakse populariseerida kaasaegset kunsti ning tõstetakse esile kohalikul väljal aktiivselt tegutsevaid olulisi kunstnikke ja kunstirühmitusi.

Kunstnikud esitavad omal valikul näitusele kaks teost – ühe juba varem eksponeeritud, soovitavalt viimase kolme aasta loomingust, mida võib ka teatud mõttes pidad kunstniku senist loomingut defineerivaks või esindavaks teoseks, ning teise, spetsiaalselt Köler Prize’ile valminud uue teose.

Köler Prize 2016 grand prix võitja valib näitusele esitatud tööde ning kunstniku varasema loomingu põhjal rahvusvaheline žürii koosseisus Anu Vahtra (Köler Prize 2015 grand prix laureaat), Julija Fomina (Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuse kuraator), Jussi Koitela (Soome kuraator ja visuaalkunstnik), Jörg Heiser (Ajakirja Frieze kaastoimetaja) ja Katja Mater (Hollandi kunstnik ja toimetaja).

Ka publikul on võimalus näitusel oma sõna öelda, sest lisaks peapreemiale selgub kuni 26. maini toimuva hääletuse põhjal publiku lemmik. Mõlema auhinna laureaadid kuulutatakse välja Köler Prize 2016 galal, mis leiab aset käesoleva aasta 27. mail.

Köler Prize’i üks asutajatest, EKKMi juhatuse liige Anders Härm on preemia tausta avanud järgnevalt: „Eestis on mitmeid kunstiauhindu, mis on nime saanud mõne kunstiklassiku järgi. Lisaks sellele, et Köler lihtsalt riimub Turneriga (vt Turner Prize), ajendas meid auhinnale just Johann Köleri nime panema võimalus teisi auhindu n-ö ajaliselt edastada ja Köler Prize virtuaalselt Kristjan Raua preemia, Konrad Mäe medali ja Eduard Wiiralti preemia ette asetada. Seos 19. sajandi eesti maalikunstniku Johann Köleriga selle asjaoluga ehk piirdubki.”

Näitusega kaasneb kunstnike senist loomingut tutvustav kataloog (tekstide autor Eero Epner) ning EKKMi produtseeritud dokumentaalfilm „Ekraaniproovid Köler Prize’ile 2016”, milles nominendid mõtestavad ja kommenteerivad teineteise loomingut. Filmi esilinastus ja ainus seanss toimub kinos Sõprus kolmapäeval, 13. aprillil kell 18.

Näitus jääb EKKMis avatuks 5. juunini 2016. Loe lisa EKKMi kodulehelt ning liitu sündmusega Facebookis.