Eesti Kultuuri Koja poolt ja kultuuriministeeriumi toel ellu kutsutud aastaauhinna Kultuuri Tegu eesmärk on tunnustada meie seas tegutsevaid inimesi ja kooslusi, kelle ettevõtmised on teisi inspireerivad, tulevikkuvaatavad ning mis seni ei ole veel laia avalikkuse ees väärilist tähelepanu leidnud. Eesti Kultuuri Koja eestseisus koos kultuuriministeeriumi esindajaga valis 65 kandidaadi seast viis nominenti Kultuuri Tegu 2014 auhinnale. Lõpliku auhinnasaaja valib Kultuuri Koja liikmeskond hääletades.

Linnafestivali UIT Sõpruse silla pidu. Foto: Gabriela Liivamägi

Linnafestivali UIT Sõpruse silla pidu. Foto: Gabriela Liivamägi

Auhind antakse üle Kultuuri Koja visioonikonverentsil „Mis on kultuuri väärtus?” 21. novembril Haapsalu Kultuurikeskuses.

Kultuuri Tegu on auhind, mis hõlmab sõna-, mõtte-, kunsti- või erinevaid kunste ühendavaid kultuuriprojekte ning vastab järgmistele kriteeriumitele: hoiab ja tugevdab Eesti Vabariigi kultuuri sisemist jõudu, kõnetab ühiskonda, on seotud kultuuri ja loominguga, panustab avalikkuses toimuvasse arutelukultuuri, aitab väärtustada ja soodustab loomingulise õhkkonna säilimist Eesti ühiskonna meelelaadi olulise osana.

Kultuuri Koja tegevjuhi Jana Karilaiu sõnul oli konkursi sõel tihe ja üheväärselt kaalukaid projekte palju. Žürii valis välja viis võrdselt olulist tegu:

Annely Köster ja koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal Eksperimenta!, mis on maailmas ainulaadne noorte (vanuses 14–19) kunstifestival, haridust ja kultuuri ühendav ettevõtmine.

Jaanika Juhanson ja Terateater, mis on alates 2013. aastast Põhja-Eesti Pimedate Ühingu (PPÜ) teatriringi baasil sügisel 2014 loodud Eesti esimene pimedate ja vaegnägijate teater.

Vaba Lava käivitamine. Vaba Lava pakub esinemispinda korraga mitmekümnele väiketrupile ja -teatrile. Vaba Lava on rajatud uudse mudelina, millesse panustavad eraettevõtjad, riik ja vabakondlik ühendus.

Linnafestival UIT ja selle loojad Marie Kliiman, Kadri Lind ja Liisi Aibel, kes veavad interdistsiplinaarset sündmust, mis seob erinevaid kultuurivaldkondi ja avastab keskkonnatundliku kunsti juhatusel Tartu linnaruumi.

Venekeelne kultuuriajakiri PLUG (eestvedajad Dan ja Olesja Rotar), mille ainulaadsus peitub selles, et seda annab välja entusiastide meeskond, ajakirja ümber koondunud aktiivsed ja loovad inimesed. Ajakirja sihtrühmaks on Eesti elu, trendid ja subkultuurid ning sihtrühmaks venekeelsed 15–35-aastased noored.