7.–13. veebruarini toimub kinos Artis Lars von Trieri filmide nädal „Trierville”. Seoses Trieri uue filmi „Nümfomaan” mõlema osa linastumisega toob kino Artis kronoloogilises järjekorras ekraanile seitse valitud teost elavast klassikust režissööri varasema loomingu hulgast.

Linale jõuab vastuolulise filmitegija loodud tõelisest headusest jutustav triloogia „Laineid murdes” („Breaking the Waves”, 1996), „Idioodid” („Idioterne”, 1998) ja „Tantsija pimeduses” („Dancer in the Dark”, 2000). Tema järgmisena alustatud triloogias käsitletakse samuti headuse teemat, kuid teise nurga alt. Omapärase kunstnikutööga draamad „Dogville” (2003) ja „Manderlay” (2005) kujutavad märtreid, kes on valmis ohverdama eesmärgi saavutamise nimel kõik. Kava jätkavad režissööri värskemad filmid „Antikristus” („Antichrist”, 2009) ja „Melanhoolia” („Melancholia”, 2011).

07.02. „Laineid murdes”
Harva sünnib usust, lootusest ja armastusest nii emotsionaalne, haarav ja liigutav lugu. Film pärjati 1996. aastal Cannes’i filmifestivali žürii Grand Prix’ga ja pälvis Euroopa Filmiakadeemia parima filmi auhinna. Peaosatäitja Emily Watson võitis Euroopa Filmiakadeemia parima näitlejanna auhinna ja kandideeris ka parima naispeaosalise Oscarile.

08.02. „Idioodid”
Seda linateost, milles idiootsust vastandatakse meie ühiskonna nn normaalsusele, iseloomustab režissöörile tookord omane dokumentaalsus, kus kaameratöö meenutab pigem amatöörvõtteid. Trier täitis „Idiootide” tegemisel nii filmi lavastaja, stsenaristi kui ka operaatori rolli.

09.02. „Tantsija pimeduses”
Antud linaloo puhul on tegemist omapärase draama-muusikaliga, mis teenis Cannes’i filmifestivalil Kuldse Palmioksa ja parima naisnäitleja tiitli ning 2000. aasta Euroopa parima filmi, režissööri ja naisnäitleja auhinna. Unustamatut elamust pakub filmi peategelast kehastanud ning filmile muusika kirjutanud islandi lauljatar Björk, kelle kohta Trier on öelnud, et tegemist on halvima näitlejaga, keda ta kohanud on, kuna Björk mitte ei näitle, vaid elab kaamerate ees. Björki loodud „I’ve Seen It All” nomineeriti parima filmilaulu Oscarile.

10.02. „Dogville”
Kuritegeliku jõugu eest pagev Grace (Nicole Kidman) saabub väikesesse Dogville’i külla. Sealsed elanikud on nõus teda varjama, kui naine vastutasuks nende heaks töötab. Filmi eest määras Euroopa Filmiakadeemia Trierile parima lavastaja ja Anthony Dod Mantle’ile parima operaatoritöö auhinna.

11.02. „Manderlay”
Grace (Bryce Dallas Howard) lahkub Dogville’i linnast koos oma isa jõuguga. „Manderlay” jätkub sealt, kus „Dogville” pooleli jäi. Tegemist on mõistulooga demokraatiast ja orjamentaliteedist.

12.02. „Antikristus”
Selles lummavas ja valusas teoses esitab Trier keerulisi küsimusi, mängides halva ja hea maitse piiril. Ta laenab seejuures filminägemusi nii Tarkovskilt kui ka Hitchcockilt ja Bergmanilt. Cannes’i festivali žürii andis parima naisnäitleja Kuldse Palmioksa üksmeelselt filmis ülima hingestatusega Naist kehastanud kaunile prantslannale Charlotte Gainsbourg’ile.

13.02. „Melanhoolia”
Psühholoogiline katastroofifilm, mis linastus Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis ning mille eest pälvis Kirsten Dunst Robert De Niro juhitud žüriilt parima naispeaosatäitja tunnustuse. Film kuulutati 2011. aastal Euroopa Filmiakadeemia parima filmi auhinna vääriliseks.

Seansid algavad kell 21.00. Kõik teosed linastuvad 35 mm filmilindilt originaalkeeles koos eesti- ja venekeelsete subtiitritega (v.a „Laineid murdes” ja „Idioodid”, mille puhul venekeelsed subtiitrid puuduvad).

Loe filminädala kohta lisaks Artise kodulehelt.