23. septembril toimub Tallinnas Vene Teatris rahvuste päevale pühendatud lõimumisteemaline väitlusturniir „Rahvus ei loe. Rahvus ei loe?”.

Nädalavahetusel toimus rahvuste päeva programmi raames Eestimaa Rahvuste Ühenduse liikmete etnolaat ja kontsert. Foto: Toivo Treufeldt

Nädalavahetusel toimus rahvuste päeva programmi raames Eestimaa Rahvuste Ühenduse liikmete etnolaat ja kontsert. Foto: Toivo Treufeldt

Debatil väitlevad möödunud nädalavahetusel toimunud Eesti Väitlusklubide Karika finalistid ning kõnealusel teemal avaldavad arvamust ka kultuuriminister Indrek Saar, ajaloolane David Vseviov ja Tallinna Ülikooli nooremteadur Marianna Makarova. Arutletakse lõimumise ja kultuurilise mitmekesisuse teemadel, käsitletakse nii erinevatest rahvustest noorte elu Eestis, haridustemaatikat, keeleküsimusi kui ka tööhõivet ning inimeste igapäevaelu ja üldist rahulolu puudutavaid küsimusi. Arutletakse kas ja kui palju rahvus tänases Eesti igapäevaelus ja poliitikas rolli mängib.

Lisaks debatile toimub septembris üle Eesti veel mitmeid rahvuste päevale pühendatud sündmusi. Muulhugas leiab Narvas 25. septembril aset kultuurifoorum, mille eesmärgiks on süvendada rahvustevahelist koostööd Ida-Virumaal ja luua ühine kultuuriruum, mille kaudu arendada ning tutvustada Ida-Virumaa piirkonda.

Palamuse Rahvamajas Jõgevamaal toimub 26. septembril aga Eesti Rahvusliku Folkloorinõukogu pärimuspidu „Kultuuriruumi rikkus”, kus tutvustavad oma pärimust ersad, marid, moldova-rumeenlased, udmurdid ja Jõgevamaa pärimuskultuuri tundjad ning huvilised. Ühiselt lauldakse kohalolevate rahvaste laule ja tantsitakse pärimustantse, pakutakse oma rahvustoite ja tutvustatakse käsitööd.

Tollase rahvastikuministri Paul-Erik Rummo poolt 2005. aastal algatatud rahvuste päevaga tähistatakse Eestimaa Rahvuste Foorumi esmakordset kogunemist 1988. aastal ning see on pühendatud kõigile Eestimaal elavatele rahvustele. 24. septembril 1988. aastal toimunud I Eestimaa Rahvuste Foorum deklareeris erinevate rahvuste valmisolekut toetada põlisrahva püüdu taastada Eesti omariiklus ja demokraatlik elukorraldus. Tänavu tähistatakse rahvuste päeva juba üheteistkümnendat korda.

Debatile eelneb kell 14 näitleja Tatjana Manevskaja poolt juhitud ekskursioon Vene Teatris, millele viskas kevadel ülevaatliku artikliga pilgu peale ka Müürileht.

Lisainfot rahvuste päeva programmi kohta leiab siit.