Lisaks firmajõulupidudele jms toimub detsembrikuus teadagi iga päev muidki (sh kultuurseid sündmusi). Mida võtta, mida jätta?

Foto: Paide Teater

Vähemalt kaks aasta lõpu teatrisündmust räägivad meile natuke lõpust, ehkki lõpp ei pea ju ka midagi täiesti lõplikku tähendama… Nii esietendub Paide teatris täna, 8. detsembril praeguse, Jan Teeveti eestveetud trupi viimane lavastus, „Oaas”. Lavateost on inspireerinud Lou Reedi, Laurie Andersoni, Patti Smithi, Nick Cave’i ja mitmete teiste tekstid, altarimaalid ja missad, Ameerika telekanalite talk show’d ning muidugi kõik stseenid Tšehhovi näidenditest, kus juuakse teed. Järgmised etendused, pärast mida enam ühtegi etendust ei tulegi: 9., 10., 14. ja 15. detsembril.

Lõppemise, algamise ja ringi täissaamise motiive kohtame ka Tallinna vanalinnas, kus Von Krahli Teater parasjagu kohvreid pakib. Peeter Jalakas alustas Von Krahli Teatrit Rataskaevu tänaval 30 aastat tagasi KitzbergiLibahundiga”, niisiis on igati loogiline sellega seal majas ka lõpetada, et seejärel kusagil mujal kohvrid jällegi lahti pakkida. Küsimus, millele lavastus vastust otsib, tundub liigagi lihtsakoeline, kuid seda enam põhjapanev: kas maailm eksisteerib meie peade sees või väljaspool? Esietendus homme, 9. detsembril.

Rataskaevu hood’iga saab hüvasti jätta aga ka viimaste Von Krahli vanalinna pidudega. Nii toimub 13. ja 27. detsembril salongiõhtu „Psühholingvistiline patogenees” (Apparatus & Apparata vs. Forgotten Sunrise) ning 16. detsembril Mutant Disco Ball (Jimi Tenor, Ats ja Ajukaja, DJ Rhythm Doctor ja DJ Siim Nestor).

**

Raamatud (nagu ka kõik muu) on teatavasti õige kalliks läinud, seega pruugib jõulukinkide varumiseks (ja vast ka lihtsalt aukude lappimiseks riiulis?) seada millalgi vahemikus 9.–11. detsembrini sammud Kultuurikatlasse, kus toimub Eesti Kirjastuste Liidu korraldatav Tallinna raamatumessi jõulumüük. Oma lettidega on kohal 30 kirjastust, hinnad on soodsamad kui kaupluses, eriti hästi sattudes võib kohtuda ka mõne autoriga.

Hetk eelmiselt maa-aluselt kunstilaadalt. Foto: Stina Leek

Kultuurselt kaubanduslikke teadaandeid on detsembrikuus muidugi veel, nimelt kutsuvad ÄSS ja Ajuokse meid 10. detsembril algusega kell 12 taas maa alla alternatiivse loominguga tutvuma. Maa-alune kunstilaat (vol. 2) toimub Tartus Aparaaditehases (sissepääs Kastani tänavalt uksest nr 2 otse alla keldrisse). Oma uksed avab ka värske üritustepind 160 ruutu, siiditrüki töötuba korraldab Kuues Planeet! Kell 21 stardib sealsamas kõrval kunagistes Sodiaagi ruumides laada ametlik äftekas (live: GØK2, Siemens Nokia, Entroopika).

10. detsembril toimub Tartus küll veel midagi, nimelt ringkäik „Ühised jooned ja valgus”, mis algab kell 15 Kogo galeriis (Kastani 42), kus külastatakse üheskoos Laura Põllu ja Andres Toltsi näitust „Ühised jooned, jääkaru ja elevant”, ning jätkub Tartu Kunstimajas (Vanemuise 26) Kristi Kongi ja Mare Vindi väljapanekuga „Selleks, et tajuda valgust, pead sulgema silmad” tutvumisega. Näitusi tutvustavad (inglise keeles!) kunstnikud Laura Põld ja Kristi Kongi ning kuraatorid Šelda Puķīte ja Peeter Talvistu.

**

Meisterjaan. Foto: Taavi Tulev

15.–16. detsembril toimub Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis 66. Kreutzwaldi päevade konverents „Sõda eesti kultuuris, kirjanduses ja ajaloos”. Ettekannetega esinevad ajaloolased, kirjandusteadlased, folkloristid, etnoloogid ja mitme teise eriala teadlased, kes käsitlevad Ukraina sõja mõjusid ja selle kajastusi sotsiaalmeedias, esimese ja teise maailmasõja kujutamist kirjanduses, sõjakuritegudest, kollaboratsionismist, tsensuurist, kirjadest jne jne jne.

Ja kui vahepeal hakkabki tunduma, et kõik kisub maru tõsiseks, siis tasub silmas pidada, et Meisterjaani kuues plaat „Millest mõtleb vaikija” ilmub detsembris plaadifirma Õunaviks alt vinüülil ja sel puhul on oodata Meisterjaani kontserte andma nii Tallinnasse (15.12., Von Krahl) kui ka Tartusse (16.12., Genialistide Klubi). Plaadil saavad kuuldavasti terviklikuks helikehaks kokku Meisterjaani loomingu eksperimentaalsem ja klassikalisem poolus, aga laienenud on ka pillipark – parmupilli ja süntesaatori kõrvale on ilmunud kitarr!