Igakevadine harudevahelise kunsti festival Maikellukese Päevad tuleb taas laupäeval, 25.mail, algusega kell 16 Kanuti Gildi SAAlis, Tallinnas. Seekordne festival on pühendatud kuulsuseküsimusele.

Kas tõeline kunstnik nokitseb katusekambris ning pageb kaamerate eest või peesitab hoopis rambivalguses? Kahtlemata kaasneb prožektorivalgusega üks meeldiv nüanss – rohkem raha. Mõistlik?

Maikell pakub kiiret kuulsust. Maikell pakub ka suures koguses ideid, kuidas omal käel üleöö kuulsaks saada. Televiisorikaste, peamiseid kuulsakssaamise vahendeid, jagub kohapeal kõigile. Kuid sinna kasti, mis kõigil kodus on, saavad vaid parimad.

Festivalil on ka neid, keda huvitab vastupidine asjade käik – kes esitlevad plaani, kuidas mitte mingil juhul mitte kunagi mitte kuulsaks saada.

Nagu Naine Oleks Kodus filmivõtetel

Nagu Naine Oleks Kodus filmivõtetel

Kuulsusejanu rallil annab avapaugu Kiwa oma abstraktse heli-performance’iga. Talle järgneb ülemaailmsetel lavalaudadel juba aastaid publikumenu kogunud Paul Cole koos oma kohalikest muusikutest koosneva bändiga The Great Outdoors. Paul Cole veetis enda kinnitatud andmetel viimase aasta El Pasos, kus ta kohaliku šamaani Don Hermano ja taimeleotiste abil viimaks oma vaimulooma kodustas ning tänaseks päevaks on ta leppinud oma kuulsusrikka saatusega. Kas ta suudab endiselt oma järgijaid innustada?

Noorema põlvkonna kuulsusejanuline multimeediakunstnik Henri Hütt pakub välja visuaalseid variatsioone kuulsusest. Ta ise ütleb: „… I only need attention from the hypocrites.” („Vajan ainult silmakirjateenrite tähelepanu”). Kunstnikud Silja Saarepuu & Villu Plink näitavad oma versiooni videokaamera abil. Kaja Kann punub kuulsusevõrku – „Knit the world!”, Riina Maidre avab pidulikult oma esimese fotonäituse pealkirjaga „Kuulsaks prenatale, kohe!”.

Sürrealistlikuma ja abstaktsema pildi kuulsusest loob tsirkus-kunst-teater trupp Põleva Kaelaga Kirjak, kes ei varja, et „kuulsus on sürrealistlik nagu ka meie”. Nukuteatrimaailma saadik Mart Kampus ei ütle hetkel muud kui „OOOHH!”.

Festival ei saa ilma „raskekahurväeta” – MKDK muusikud oma suurvormidele pühendunud kooslusega Estonian Bad Dream Big Band. Tänavu lülitavad grand old muusikud üldvõimendi välja ning esinevad akustilise kavaga.

Ralliga ühinevad ka kaks improvisatsioonilise muusika kooslust: Kõrval Heli (Eleonora Tikas, Kalle Tikas, Laura Põldvere, Ted Parker, Jaan Sikk). Esitusele tuleb üks väga kuulus heliteos, üks heliteos trollidega, üks heliteos õigest segust ning ka heliteos, mille eesmärgiks on mõjuda valgustavalt. Juba mõnda aega kuulus improvisatsioonimeistrite ansambel U (Taavi Kerikmäe, Levi-Daniel Mägila, Tarmo Johannes, Merje Roomere, Helena Tuuling, Vambola Krigul) kaaperdab kuulsakssaamise materjali ida poolt – nende etteaste remix’ib muuhulgas kokku kõik hea ja parema Majakovski luulest ja vene futuristliku muusika ikooni Mossolovi teostest.

Kuulsusekaaperdajate ridades rügab ka Maikella põline daamide kooslus Nagu Naine Oleks Kodus (Mari-Liis Roos, Katrin Essenson, Liina Keevallik, Maria Hansar, Liina Vahtrik Dr. Emer.), kes on alati üles astunud eriti ausate pooldokumentaalsete eneseväljendustega. Seekord sätivad nad end kuulsuselainele ning üritavad selle harjal eetikamerest puhtalt välja ujuda. Festivalil viibivad seekord ka legendaarne varieteeartist Ülle Toming ja pariisitarist filmistaar Ene Rämmeld. Kohal on ka punane vaip.

Festivali täpsem kava siin.