Detsembrikuud võib teatavasti võtta mitut moodi. Kõigile kinkimise, kinkide saamise, seaprae-, hapukapsa- ja mandariinientusiastidele on see muidugi parim aeg aastast, mis siin öeldagi. Need aga, kes tarbida ei viitsi, jõululaule põlgavad või kellele pime kaamos mõjub esmajoones masendavalt, peavad nimetatud perioodi lihtsalt kuidagi üle elama. Kultuurset või kaubanduslikku tegevust jätkub õnneks muidugi igaühele.

„Paratamatus elada ühel ajal”. Foto: Herkko Labi

„Paratamatus elada ühel ajal”. Foto: Herkko Labi

Teatrisõpradele tasub esmalt meenutada, et vana(?) hea Von Krahl on tagasi ja meie ees ongi lõpuks uue trupi esimene lavastus, Lauri LagleParatamatus elada ühel ajal”. Miski (või lausa kõik) on lõppemas. Inimesed on kogunenud ning valmistuvad millekski. Ent uued horisondid ei avane veel niipea. See ei ole jutustus, vaid hetked elatud eludest – ning nendest, mis alles ees.

Kui on aga tarvis kaamost eriti aktiivselt peletada, ei ole selleks miski sobivam kui üks korralik HALLi tantsupidu, nimelt juba täna, 6. detsembril toimub Kalamaja pargiveerel techno-muusikale keskendunud peosarja Tallinn Infected üritus, mille peaesinejaks on Berliinis tegutsev briti produtsent, DJ ja plaadifirma 47 asutaja Tommy Four Seven. Lisaks aga puldis veel Kaspar Kivilo (HALL), Fok Yee, Veiko Kikas ja Narella (Tallinn Infected).

Samal ajal avanevad Tallinnas, aadressil Vaimu 1 muusikat, kunsti ja inimesi ühendava peosarja AKASHA loodud tulevikuriigi uksed. Sündmuse eesmärgiks on lahti harutada üks kindel teema ning luua selle ümber uus reaalsusmaailm. Sel korral põhineb pidu George Orwelli hoiatusromaanil „1984” mis räägib just tulevikuriigist, Suurest Vennast, düstoopiast ning armastusest. Külalistel hoiavad oma kõikenägevat silma peal DJ Hotdog, Fremen (live), Lauri Villau jt.

Kirjandussõpru ootab seekord külla teater-klubi-baar Heldeke!, kes on endale 14. detsembriks külla kutsunud luuletavad noormehed Kalju Kruusa, Jürgen Rooste ja Tõnis Vilu. „KruusaRoosteVilu” on tunnine luulekava, sõna-performance, retk ja rännak. Ja ühtlasi esimene kord, mil nood kolm oma luuletusi koos laval ühes pajas hautavad.

Tommy Four Seven. Foto: Vital Gelwich

Tommy Four Seven. Foto: Vital Gelwich

Ühtlasi ei saa jätta meenutamata, et Loomingu Raamatukogu käivitab uuest aastast (mis on muide kohe!) koostöös Eesti Novelliga „kordustrükkide” sarja „LR kuldsari”! 2020. aastal leiavad oma tee sinu riiulile Jaroslav Hašek, Ingmar Bergman, Tommaso Campanella, Milan Kundera, Pierre Bayard ja Doris Lessing, kusjuures seda eriti soodsalt, kui sul on olemas või kui vormistad nüüd 12 kuuks mõne SA Kultuurilehe väljaande tellimuse! Meie soovitame siinkohal muidugi Müürilehte! Tellimisinfo lähemalt siin.

Ja lõppeks, nagu ilmselt aimasite, ei saa sedakorda märkimata jätta, et ukse taga on ka kõikvõimalikud jõululaadad, -basaarid jm kaubanduslikud ettevõtmised, millest siinkohal vaid väikene (ja võimalikult vastutustundlikule tarbimisele kehutav) valik. Homme, 7. detsembril ootab Tartu Loodusmaja (Lille 10) kõiki huvilisi heategevuslikule jõululaadale, kus loodusmaja huvikooli õpilased ja nende vanemad ning loodusmaja töötajad ainult enda valmistatud kingitusi ja maiustusi müüvad. Laada hüüdlause on „Südamega tehtud, plastikuta pakitud!”. Laada tulu annetatakse loodusmaja lemmikloomade toidu- ja ravikulude katteks. 10.–14. detsembril on aeg küps traditsiooniliseks iga-aastaseks, suurejooneliseks jne jõulukuu raamatumüügiks Rahvusraamatukogus, kus heade hindadega esindatud pea kõik suur- ja väikekirjastused, toimub esitlusi ja muudki huvitavat. 11. detsembril aga ootab Eesti Pagulasabi enda juurde (Liivalaia 28, Tallinn) jõulubasaarile kõiki, kes huvitatud tutvumisest Eestis elavate rahvusvahelise kaitse saanud inimestega, meeldivast ajaveetmisest ja muidugi võimalusest leida midagi originaalset kingikotti! Veel napilt enne suuremat jõuluhullust, 15. detsembril toimub Kultuurikatlas (Põhja pst 27A, Tallinn) Eesti suurim Disainiturg, kust saab soetada jõulukingituseks kõige kallimatele (või hoopis iseendale!) kvaliteetset ja eriilmelist disaini Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest.